تاريخ نگران رفتار من و شماست

ما امروز در يك موقعيت حساس از لحاظ تاريخي داريم زندگي مي­كنيم، نقش ما، تصميم ما، فعل ما، ترك ما، بر روي نسلهاي آينده بر روي سرنوشت كشور اثرگذار است.

شما كه دستي در سياست داريد، خوب مي­دانيد كه در اين شرايط همه­ي عناصر حاضر در در صحنه مي­توانند به نفع اهداف و آرمانهاي خود نقش بيافريند، يا مي­توانند عاطل و باطل بمانند.

اگر ما در اين شرايط نقش­آفريني كنيم، يقيناً به نفع آينده كشور، آينده­ي نظام و آينده­ي تاريخ ما خواهد بود. اين نقش­آفريني هم متوقف به اين است كه در داخل، انسجام لازم، اقتدار لازم، انگيزه­ي كافي، همكاريهاي صميمي و تنگاتنگ وجود داشته باشد به مسايل قانونگذاري، به رابطه­ي دولت ومجلس، به موضعگيريهاي گوناگون در زمينه­ي مسايل داخلي و خارجي با اين ديد بايد نگاه كرد، از اين منظر بايد همه اين مسايل را ديد، آن وقت خيلي از چيزهايي كه حالا ممكن است به نظر ماها در نگاه اول اهميت پيدا كند، كم قدر خواهد شد و از اهميتش كاسته خواهد شد.

اينها جملات زيبا و هدايتگر رهبر فرزانه انقلاب خطاب به نمايندگان مجلس هشتم در خرداد ماه سال جاري بود. به واقع اگر نگاه­هاي نخبگان سياسي كشور اصلاح شود و از نگاههاي جناحي و شخصي و قبيله­اي و صنفي خارج و به نگاه ملي و عمومي و مصالح و منافع نظام و اسلام تبديل شود، بسياري از مشكلات كنوني حل خواهد شد.

اينك با الهام از همان سخنان و هدايتهاي رهبر بزرگوار كه امروز شهر قم به قدوم مباركشان سرشار از شوق و اميد وهيجان و عشق به ولايت است. چند نكته را به مخاطبين اين توصيه­ها متذكر مي­گرديم.

1-نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي

شما عزيزان را رهبر فرزانه انقلاب، مجموعه­اي شاداب، مومن و داراي احساس مسئوليت دانستند كه نمايندگان ملتي متحرك، علاقمند، حماسي، پرشور، عاطفي و فهيم هستيد.

رهبر عزيز انقلاب شما را به نگاه جديد به مسايل كشور فرا خواندند و توصيه نمودند آرمان­گرايي همراه باواقع­بيني را سرلوحه كار خود قرار دهيد و دچار توهم نشويد و انگيزه اذيت كردن دولت و معطل كردن دولت رامطلقا به ذهن و عمل و تصميم خود را ندهيد. ايشان به شما توصيه كردند كار دولت راتسهيل كنيد، لايحه دولت را به كلي تغيير ندهيد و همانطور كه به عملكرد دولت نظارت مي­كنيد يك سازو كار كنترلي متقن و محكم براي نظارت بر كار نماينده هم پايه­گذاري كنيد، چون نماينده، مثل همه در معرض لغزشها و آسيبها قرار  دارد. مال فتنه­انگيز است و بالاخره به شما عزيزان در مورد برنامه پنجم توصيه كردندكه در بررسي برنامه جوري عمل بشودكه برنامه ماهيتاً متفاوت با آنچه كه به صورت لايحه به مجلس داده شه از آب در نيايد.

انصافاً خود قضاوت كنيد در اجراي اين رهنمودهاي مقام معظم رهبري چقدر كوشا بوده­ايد آيا طرحهاي استيضاح فاقد استدلال منطقي را مطرح كردن و بعد پس گرفتن، نامه­هاي توهين­آميز و تخريبي عليه رئيس دولت نوشتن بعضي نمايندگان و... اينها با نظرات و هدايتهاي رهبر عزيز همخواني دارد؟

2-دولت محترم

ما ضمن تشكر از زحمات و تلاشهاي خستگي­ناپذير دولت و مواضع آرمانگرايانه رياست جمهوري در سازمان ملل از توجه دولت به تذكرات رهبر عزيز انقلاب در رابطه با رفع موازي كاري در سياست خارجي و تاكيد بر مكتب ولايي بجاي مكتب ايران و تاكيد بر ارزشهاي اسلامي پيش از سال گذشته و تقيد بيشتر دولت بر اجراي قوانين مصوب انتظار داريم در اجراي رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب اسلامي، اولاً در دولت انگيزه نافرماني نسبت به مجلس (اجراي قانون) پديد نيايد. دولت به قانون عمل كند، سرمايه و مديريت مردم را در اقتصاد وارد كند، تنها به توزيع عادلانه ثروت كشور نپردازد بلكه به رشد و افزايش ثروت و رفاه مردم نيز بيانديشد از نخبگان و كارشناسان دلسوز نظام در مديريت و مهار چالش­ها و مشكلات اقتصادي و اجتماعي استفاده بيشتري نموده و اجازه حاشيه­سازي­­ها مشغول كنند به اطرافيان دولت ندهد و بر تحكيم جبهه اصولگرايي بيافزايد.

3-احزاب و گروههاي سياسي

علي رغم گذشت سي سال از عمر و فعاليت احزاب در كشور ما متاسفانه هنوز احزاب و گروههاي سياسي از جايگاه و پايگاه محكم و وسيع و قابل قبول سياسي و اجتماعي برخوردار نشده­اند، هنوز احزاب نافع بودن خود را براي پيگيري مطالبات به حق مردم و تثبيت نظام جمهوري اسلامي و تحقق مردم سالاري ديني سوق دادن جامعه به سوي جامعه نمونه اسلامي به اثبات نرسانده بلكه بعضاً بر خلاف آن عمل كرده­اند.

هنوز اطمينان دولتها براي تكيه بر توان كارشناسي و مديريتي و كارآمدي احزاب جلب نشده و هنوز براي مردم اثبات نشده كه احزاب شيفته خدمتند نه تشنه قدرت. لذا در خطاب­هاي رهبر فرزانه انقلاب توجه چنداني به احزاب نمي­توان ديد، در اين رابطه خشك و تر پاي هم سوخته­اند، و احزاب ساختارشكن و قدرت­طلب و بيگانه پرست و بعضي سران فتنه اخير آنچنان ضربه­اي به نظام زده­اند كه به سادگي نمي­توان آن را جبران كرد، اگرچه بعضي از اصلاح­طلبان مرز خود را با ساختارشكنان فرقه سبز روشن و جدا كرده­اند ولي بازسازي جايگاه احزاب در كشور علاوه بر اصلاح قانون احزاب به اصلاح در كاركردها و رفتارهاي حزبي در جامعه نيازمند است ناكارآمدي خانه احزاب بخاطر نفوذ ساختارشكنان و متخلفان از قانون، انحلال و غيرقانوني اعلام شدن احزاب مشاركت و مجاهدين انقلاب به علت اقدام عليه امنيت ملي و اخلال در نظام، ارتباط بعضي احزاب و سران آنها با سفارتخانه­هاي دشمن، بي تفاوتي و عدم موضع صريح و قاطع احزاب اصلاح­طلب در قبال اراجيف سران فتنه كه روزي نامزد انتخاباتي آنها بوده­اند همه بر تضعيف جايگاه احزاب تاثير مي­گذارد و اين عملكرد تاريخ كشور ما را نگران مي­كند.

4-نخبگان و خبرگان

توصيه­هاي ارزشمند و عميق رهبر فرزانه انقلاب نسبت به خبرگان ملت كه جايشان در نظارت و تدوين محتواهاي فرهنگي كشور و حركت عمار وار در بصيرت بخشي به جامعه خالي است. بايد همه را به خود آورده و تكان دهد.

عزيزان نخبه و خبره آيا محاسبه و ارزيابي كرده­ايد كه در طي يكسال و نيم گذشته چقدر از حريم ولايت فقيه دفاع كرده­ايد؟

چقدر به شبهه­هاي توليد شده توسط روحاني­نماهاي فراري به افكار عمومي پاسخ داده­ايد؟

چقدر به ارتقاء بينش سياسي وديني جوانان نسل سوم انقلاب كمك كرده­ايد؟

چقدر براي مستحدثات اجرايي تكليف و حكم از متون اسلامي استخراج كرده­ايد؟

چقدر در خواباندن گرد و غبار فتنه و اثبات حق به ولايت كمك كرده­ايد؟

چقدر از دستاوردهاي عظيم سياسي و اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي نظام دفاع و تمجيد و تعريف كرده­ايد؟

چقدر به ائتلاف و وحدت نيروهاي انقلاب اهميت داده و براي آن سرمايه­گذاري كرده­ايد؟

چقدر در شناساندن دشمن و تشريح اهداف جنگ نرم و افشاء برنامه­هاي آن همت كرده­ايد؟

آري تاريخ نگران رفتار من و شماست و مائيم كه سرنوشت آينده كشور را ترسيم مي­كنيم.


شرحي بر حديث ولايت

انتقادات رهبري به دولت دهم

حميدرضا ترقي

در سخنان مقام معظم رهبري خطاب به هيات دولت كه در 8/6/89 ارائه شد چند فصل مورد دقت قرار گرفت كه در شماره­هاي قبل به موارد تقدير از دولت و جهت­گيريهاي ضروري و توصيه­هاي اقتصادي به دولت را تشريح نموديم. اينك به بخش پاياني اين رهنمودها كه حاوي تذكرات و انتقادات معظم له به عملكرد دولت است مي­پردازيم، لازم به توضيح است كه اين تذكرات وانتقادات در كنار تعريف و تقدير ازنقاط مثبت دولت طرح شده و لذا در ارزيابي سخنان معظم له نبايد اينها را از يكديگر تفكيك كرد.

1-انتقاد و تذكر اقتصادي:

درشماره قبل به تفاوت نظر مقام معظم رهبري و رئيس جمهور در نحوه­ي اجراي اصل 44 اشاره كرديم كه رهبري معظم مردمي كردن اقتصادي را در مشاركت سرمايه و مديريت مردم در اقتصاد مي­دانند ولي دولت مديريت را با دولت و مشاركت مردم در سرمايه­ي بنگاه­هاي اقتصادي دنبال مي­كند كه اين مغاير با نظرات رهبري است و بايد اصلاح شود.

2-تذكرات مديريتي

الف) هيات وزيران

تصميم­گيري در هيات وزيران منجر به تكليف قانوني بر عهده  وزيران مي­شود و وزرا مسئوليت مشترك دارند.

هيات وزيران بايد به هم افزايي دستگاهها كمك كنند.

هيات وزيران بايد تعارضات بين دستگاهها را به حداقل برساند و برطرف كند.

هماهنگي بين وزيران در آمارها و عدم تعارض و اختلاف و تناقض بين آنها ضروري است.

مسئوليت وزرا بايستي به رسميت شناخته شود و همه مسئوليت مشترك در تصميمات دولت دارند.

وزرا در دفاع از طرحهاي خودشان بايد فعال بوده و مستندات را ارائه داده و از حق خود دفاع كنند و نظرات كارشناسي را در مورد مصوبات دولت مورد دقت و توجه قرار دهند.

بايد مسئوليت وزرا در حوزه كاري­شان به رسميت شناخته شده و به آنها اعتماد شود و مسئوليتشان لوث نشود.

ب) پرهيز از كارموازي با وزرا

رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در تذكري ديگر فرمودند: (در داخل دولت نبايد كارهاي موازي انجام گيرد) زيرا مشكلات زير را پديد مي­آورد:

1-هزينه انساني زيادي بيجا مصرف مي­شود.

2-هزينه مالي زيادي مصرف مي­شود.

3-بوجودآمدن تناقض در تصميم­گيريها

4-موجب لوث شدن مسئوليتها مي­شود

اين تذكر كه عمدتاً مربوط به انتصاب معاونين رئيس جمهور در مناطق مختلف جهان با اختيارات تام بوده موجب شد كه رياست محترم جمهوري نمايندگان خود در مناطق جهان را به مشاور تنزل داده و حوزه اختيارات آنها را به گونه­اي كاهش دهد كه موازي كاري نشود. البته بايد مشاورين اقدامات خود را هماهنگ با وزارت امور خارجه انجام دهند  و همه كارهاي ديپلماتيك بايد در وزارت امور خارجه متمركز و هدايت شود.

ج) انتقاد پذيري و سعة صدر

در عين حال كه ممكن است يك موارد بيشتري را شما محق باشيد يك جاهايي هم ممكن است انتقاد وارد باشد، بنابر اين انتقادپذيري را در خودتان نهادينه كنيد. مقام معظم رهبري 8/6/89

 

تاكيد رهبر فرزانه انقلاب به هيات دولت در خصوص پذيرش انتقادات و سعه صدر داشتن در قبال نقدهاي ديگران بدين مفهوم نيست كه دولت گوش شنوايي براي اين نقدها نداشته باشد و به نقدها گوش ندهد و بي اعتنا باشد يا اينكه اگر كسي نقد داشت با او برخورد كند.

البته رهبري معظم انقلاب در بسياري از موارد حق را به جانب دولت داده و گله­هاي دولت از ديگر قوا و دستگاه­­ها را بجا دانستند، و فرمودند: غالباً آدم مي­بيند كه مسئولين اجرايي حق دارند و واقعاً حق به جانب اينهاست آن گلايه­ها به حقند ليكن در عين حال كه ممكن است يك موارد بيشتري را شما محق باشيد. يك جاهايي هم ممكن است انتقاد وارد باشد.

بنابر اين كساني كه در نقد و انتقادها و تعارضات بيشتر دولت را مقصر مي­دانند با نظر رهبري مغايرند.

د) نگران نحوه­ي مصرف و جذب بودجه فرهنگي­ام

از ديگر نقدها و تذكرات رهبر معظم انقلاب اسلامي نحوه مصرف و جذب بودجه­هاي سنگين مصوب در حوزه فرهنگي بود معظم له جذب بودجه فرهنگي براي حفظ رديف بودجه و در موارد غير اصولي و اساسي مثل آباد كردن كاروانسراهاي شاه عباسي بين  راهي را غلط و نگران كننده دانسته و با تاكيد بر اين نكته كه فشار عظيم تبليغات جهاني عليه ما و در شرايطي كه در غرب سياست در خدمت فرهنگ در آمده و اقتصاد در خدمت فرهنگ در آمده و هنر در خدمت فرهنگ قرار گرفته و فشاري كه روي فرهنگ و تهاجم فرهنگي مي­آورند و مي­خواهند روح انقلاب را روح استقلال را، روح دين را از ما بگيرند اولويت فرهنگي ما آباد كردن كاروانسرا نيست.

 

بايد دنبال توليدات كالاي فرهنگي بود.

بايد مصرف فرهنگي را پيدا كنيم

بايد اقلامي كه بايد صرف توليد آن شود پيدا كنيم

بايد برويم سراغ محتواي فرهنگي، فيلم، كتاب و غيره

بايد از كارهاي تشريفاتي و ويتريني در حوزه فرهنگ پرهيز كرد.

ه) بعضي ديدارها و مذاكرات و اجلاس­هاي خارجي نياز به تأمل دارد.

از تذكرات دقيق و ظريف ديگري كه رهبر معظم انقلاب اسلامي به دولت دارند اين بود كه بايد خروجي اجلاس­ها و ديدارها و سفرها بايد مورد دقت قرار گيرد كه چقدر محصول داشته است. اجلاس­هايي مثل ان.پي.تي در نيويورك جزء كارهاي برجسته است ولي بعضي از اجلاس­ها و نشستها محتواي لازم و مفيدي ندارد، و بايد روي محتواي آن دقت و بررسي كرد كه محصول آنها براي منافع ملي كشور مفيد باشد. اين تذكر نشان مي­دهد كه در ديپلماسي فعال خارجي مواردي هم رخ داده كه از محتواي كافي و مناسب برخوردار نبوده است.

مجموعه  تذكرات و نقدهاي مقام معظم رهبري به دولت دهم در كنار توصيه­هاي معظم له و تقديرهايشان منشور راهبردي مناسبي براي دولت است كه اميدواريم مورد عمل و توجه دقيق قرار گيرد.

 

 

 


شرحي بر حديث ولايت

برنامه هاي دشمن عليه جمهوري اسلامي و وظيفه ما

حميدرضا ترقي

در ضيافت افطار ولايت براي كارگزاران نظام رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در بخش سوم رهنمودهاي خود كه پس از ارائه تحليل واقع بينانه از شرايط ما و دشمن بيان فرمودند برنامه دشمن عليه انقلاب اسلامي را اينگونه برشمردند:

برنامه­هاي دشمن اينهاست: 1- فشار اقتصادي 2- تهديد نظامي 3- جنگ رواني براي اثرگذاري بر روي افكار عمومي هم در داخل و هم در سطح بين­المللي 4- ايجاد اختلال سياسي و خرابكاري در داخل 5- شعار مذاكره دادن

ولي هيچكدام از اين برنامه­هاي دشمن به تعبير مقام معظم رهبري تازگي ندارد و در طول سه دهه گذشته نيز مكرر عليه انقلاب اسلامي بكاربرده شده و نتيجه­اي عايد دشمن نشده است.

دلايل شكست برنامه­هاي دشمن

فشار اقتصادي

سياست تحريم اقتصادي عليه ايران از سال 59 و بعد از تسخير لانه جاسوسي آمريكا شروع شده و تا كنون ادامه داشته است اين تحريم­ها نوسان داشته و كم و زياد شده و اكنون به اوج خود رسيده است ولي ملت ايران تحريم را به فرصتي براي خودكفايي و استقلال اقتصادي كشور تبديل كرده و در تمام زمينه­ها بسوي خود اتكايي و استقلال پيش رفته، چه در صنايع و كشاورزي و چه در دفاع و خدمات، بنابر اين فشار اقتصادي از سوي دشمن تا كنون به نفع جمهوري اسلامي مديريت شده است.

تهديد نظامي

پس از 8 سال جنگ تحميلي و بدنبال حمله آمريكا به عراق همين تهديدات امروز عليه جمهوري اسلامي اعمال و تا حد زيادي مسئولين وقت كشور را مرعوب كرده بود ودر طي اين سالها تهديد نظامي در كنار تهاجم فرهنگي و جنگ نرم مكرراً توسط قدرتهاي سلطه­گر دنيا بقول آنها روي ميزشان بوده و در فرصتهاي گوناگون براي تغيير رفتار ايران بكار برده­اند ولي اين تهديدات موجب بازسازي و توسعه پيچيده­تر شدن توان دفاعي كشور گرديده و امروز از نظر توان دفاعي و قدرت بازدارندگي و تهاجمي كشور ايران به قدرت اول منطقه تبديل شده.

بنابر اين تهديد نظامي نه تنها ضرري براي ما نداشته بلكه ما را آماده دفاع كامل و پرتوان از كشورمان كرده و نقاط آسيب پذير دشمن را شناخته­ايم و حتي فكر حمله به ايران و عملي شدن تهديد نظامي عليه ايران هم براي دشمن خطرناك شده است و اگر چنين حماقتي را بكنند ميدان مقابله فقط منطقه نيست و ديگر ميدانش گسترده­تر خواهد بود.

جنگ رواني: اين جنگ عليه نظام و مسئولين آن درطي سه دهه گذشته تمامي نداشته و دشمن با ابزارهاي رسانه­اي خود افكار جامعه را مهندسي نموده و سعي در انحراف آن داشته­اند ولي با بيداري رهبري و هوشياري مردم اين توطئه­ نيز خنثي شده است در حالي كه آمريكا در نقش حقوق بشر و نقض دموكراسي جزء بدترين كشورهاي جهان است.

ايجاد اختلال سياسي

تمام كساني كه از اول انقلاب اسلامي شاهد و ناظر هستند مي­دانند كه اختلال در موضع سياسي كشور و مناسبات سياسي جامعه مخصوص امروز جامعه ما نيست. در سالهاي مختلف مثل 18 تير 78 و يا قضاياي حمله اشغالگران به عراق و يا امثال 9 خرداد مشهد و چندين شهر ايران در سال 73 و فتنه سال 88 نمونه­هايي از تلاش دشمن بوسيله عوامل داخلي براي ايجاد اختلال در مناسبات سياسي داخلي بوده و به حول و قوه الهي با درايت و تيزبيني رهبر انقلاب و هوشياري مردم حل شده و فتنه­ها خوابيده و مناسبات به حالت عادي برگشته است.

شعار مذاكره

اين شعار هم سالهاست توسط آمريكايي­ها و عوامل وابسته به آنها در داخل مطرح شده و هر از چندي دشمن سعي در انتشار آن در افكار عمومي جهان داشته كه علاقمند به مذاكره با ايران و مسئولان آن است، البته اين مذاكره بصورت چند جانبه در مواردي مثل موضوع عراق و افغانستان هم صورت گرفته ولي مذاكره دو جانبه بين ايران و آمريكا كه در طي سالهاي گذشته توسط آقاي رجايي خراساني و عطاءالله مهاجراني و امروز توسط بعضي از مسئولين مطرح مي­شود در شرايطي است كه در سايه تهديد و فشار اقتصادي و جنگ رواني مطرح مي­شود اين نوع مذاكره كه در سايه تهديد و زورگويي و فشار باشد هيچ وقت مورد قبول ملت ايران نبوده است. لذا به تعبير مقام معظم رهبري: اگر آمريكايي­ها به زورگويي متوسل نشوند و از نردبان ابرقدرتي كه نردبان پوسيده­اي است پايين بيايند و دست از تهديدات گوناگون بردارند آن وقت مي­شود روي مذاكره فكر كرد.

ابرقدرتي را بگذارند كنار، تهديد را بگذارند كنار، تحريم را بگذارند كنار، براي مذاكره يك هدف و نهايت مشخصي فرض نكنند كه بايد مذاكره به آنجا برسد، آن وقت مي­شود مذاكره كرد.

راههاي مقابله با اين برنامه­هاي دشمن

1-تبديل كردن تحريم اقتصادي دشمن به فرصت براي پيشرفت و خوداتكايي كشور

2-    افزايش توليد ملي و عادت دادن جامعه به مصرف توليدات داخلي

3-    افزايش كيفيت توليدات داخلي و مديريت واردات

4-    بكار بردن تدابير خردمندانه و عقل گرايي در تصميم­گيري­ها همراه با شجاعت و دورانديشي در خنثي سازي برنامه دشمن

5-    فريضه دانستن اتحاد و همدلي بين مسئولان كشور و خلاف شرع دانستن هر گونه تعمدي در مخالفت با آن

6-    جلوگيري از تبديل شدن اختلافات به شكافهاي غيرقابل پرشدن و زخمهاي لاعلاج

7-    تبعيت از نظرنهايي كارگروه شوراي نگهبان در مواردي كه محل مناقشه بين دولت و مجلس است براي حفظ استقلال قوا

8-    توجه به ترفندهاي دشمن و بازي نكردن طبقه نقشه دشمن

9-    جلوگيري از رواج بي اعتمادي مردم نسبت به مسئولين در اثر برخوردها و مواضع خود آنها نسبت به يكديگر

10-عدم خدشه وارد كردن در آمارهايي كه دستگاههاي مسئول كشور ارائه مي­دهند.

11-اعتقاد به وعده الهي يعني نصرت و پيروزي ملت ايران بر كفر و استكبار جهاني بخاطر توكل به خدا و عزم راسخ ونهراسيدن ملت از مرگ در راه او.

12-ايجاد ائتلاف (اصلاح ذات البين) در بين برادران مومن و برادران مسلمان

13-پرهيز از خشم و عصبانيت در بين نيروهاي خودي

14-پرهيز از آتش افروزي و دامن زدن به اختلافات و خاموش كردن هر گونه آتش تفرقه در جامعه

15-جذب حداكثري كساني كه اصول انقلاب را قبول دارند ولي بر اثر اشتباه و غفلت كنار افتاده­اند و جدا افتاده­اند با نصيحت و دلالت و راهنمايي.

16-دفع حداقلي كساني كه اصول و ارزشها و آرمانهاي انقلاب را قبول ندارند.

 

 


شرحي بر حديث ولايت

تحليل شرايط ما و دشمن از نگاه رهبري

حميد رضا ترقي

يكي از فرازهاي مهم و عميق سخنان مقام معظم رهبري در جمع كارگزاران نظام اسلامي در تاريخ 27/5/89 ارائه تحليلي واقع­بينانه و درست از منازعه و جبهه­بندي سي و دو ساله بين انقلاب اسلامي با دشمنان اصلي آن، آمريكا و اسرائيل بود.

بررسي شرايط دو جبهه و ارائه تصويري واقعي از موقعيت آنها ما را به تحليل درستي از فضاي كشور و جهان هدايت مي­كند.

الف) جبهه دشمن:

تابلودشمن جامعه جهاني است ولي واقعيت اين جامعه جهاني در كشور آمريكا و اسرائيل­اند كه بقيه كشورها را از لحاظ سياسي به زور و تطميع و تهديد تابع خود كرده­اند، و عده­ي زيادي هم حول اين دو عنصر اصلي مجتمع نيستند.

نوع مخالفت

مخالفت اين دو كشور با انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي از نوع سطحي نيست، بلكه مخالفت بنياني است يعني با موجوديت جمهوري اسلامي مخالفند، همانطور كه ما با موجوديت رژيم صهيونيستي و با موجوديت استكباري و سلطه طلبانه آمريكا مخالفيم.

 

شرايط جبهه دشمن در حال حاضر

1-از عقبه مردمي دردنيا به كلي محروم است، يعني هيچ ملتي و كشوري را پيدا نمي­كنيد كه طرفدار رژيم آمريكا يا رژيم غاصب صهيونيستي باشد.

2-رهبران اين دو كشور در ديگر كشورها مورد اعتراض و تحقير و اهانت ملتها قرار مي­گيرند.

3-مجموعه سران اين دو كشور در بين ملتها منفورند و مردم عكس و پرچم و آدمك آنها را آتش مي­زنند.

4-دچار شكستهاي پي درپي نظامي در عراق و افغانستان و لبنان و غزه شده­اند.

5-از نظر اقتصادي دچار ركود و بحران اقتصادي و بدهكاري سنگين و ورشكستگي پي در پي اقتصادي شركتهاي بزرگ و بانكهاي خود هستند.

6-در سياستهاي خارجي خاورميانه­اي دچار سردرگمي و ناكامي و شكستهاي متعدد شده و اعتماد به نفس خود را از دست داده وسير نزولي را طي مي­كنند. مذاكرات سازش آنها شكست خورده، طرح خاورميانه جديد و بزرگ و غيره نقش بر آب شده. حوادثي مثل نشت نفت در خليج مكزيك و سرقت اسناد جنگ افغانستان  و رسوايي شكنجه­گاه­هاي مخفي گوانتانامو و ابوغريب و حمله صهيونيستها به كاروان كشتي­هاي صلح­طلبان جهاني و كشتار افراد بي گناه در اين رابطه همگي بيانگر وضع رو به نزول و سقوط ابرقدرتي غرب خواهد داشت.

 

ب ) شرايط جبهه­ي حق و جمهوري اسلامي

1- رشد پيشرفت علمي در ايران 11 برابر متوسط جهان است.

2- نظام اسلامي در يك حركت صعودي پيش مي­رود.

3- در زمينه­هاي فناوري، ساخت و سازها درصنعت در انرژي، راه و ترابري، كارهاي برجسته­اي دارد، مي­شود.

4- مردم حضور حماسي و شگفت­انگيزي در صحنه سياسي و انتخابات دارند.

5- عقبه نظام جمهوري اسلامي در بين كشورها بي­نظير است.

6- به هر كشوري مسئولين ارشد ما مسافرت كنند با استقبال مردم مواجه مي­شوند.

7- اميد ما به آينده اميد سرشاري است.

8- تجربه­هاي سياسي ما در عراق و افغانستان در خاورميانه بر خلاف آمريكا موفق بوده.

9- امروز حوزه­ي نفوذ و تاثيرگذاري جمهوري اسلامي در حوزه­هاي سياسي  و اقتصادي و امنيت منطقه بسيار توسعه يافته و تعميق شده است.

10- امروز توان دفاعي كشور و قدرت نظامي جمهوري اسلامي به قدرت اول منطقه تبديل شده.

11- امروز ما داراي قدرت، انرژي هسته­اي بي نظير در خاورميانه هستيم.

12- امروز ما پس از سي سال تحريم اقتصادي بي اثر از سوي استكبار جهاني در بسياري مسايل به خودكفايي رسيده­ايم.

13- امروز در زمينه هسته­اي و توليد اورانيوم غني شده مورد نياز بسيار موفق و فعالند.

14- امروز صادرات غيرنفتي كشور از 60 ميليارد دلار به 96 ميليارد دلار در سالهاي 84 تا 88 رسيده.

15- امروز واردات ما از 25 درصد به 3/9درصد كاهش يافته است.

16- امروز سرمايه­گذاري ما در بخش نفت از 6/39 ميليارد دلار در برنامه سوم به 5/88 ميليارد دلار در برنامه چهارم افزايش يافته است.

17- جبهه مقاومت اسلامي از حد كشورهاي ايران و لبنان و سوريه فراتر رفته وجهان اسلام و غير اسلام را متوجه مقاومت اسلامي كرده است.

18- امروز بيداري اسلامي در ميان جهان اسلام تجلي يافته و روز بروز گسترش مي­يابد.

بنابر اين با همين نمونه آمارهاي فوق مشهود است كه اگر همت مضاعف را دنبال كنيم عقب ماندگي­هاي كشور به سرعت جبران خواهد شد و مي­توانيم به چشم­انداز 20 ساله آينده كشور خود را برسانيم.

 

خدشه در آمارها درست نيست

رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنان خود با اطلاع و آگاهي از اين نكته كه عده­اي متاسفانه در اثر تبليغات دشمن و يا حسادت و يا تنگ نظري واغراض سياسي و يا سوء نيت سعي مي­كنند در اين تحليل و واقع­بيني نسبت به شرايط دو جبهه فوق­الذكر با خدشه وارد كردن بر آمارها آسيب بزنند و آن را نپذيرند.

يا خودمان را كوچكتر از آني كه هستيم جلوه بدهند و يا دشمن را بزرگتر و ترسناكتر از آني كه هست بدانند، و مرتب در سخنراني­ها و مواضع خود وضع خودمان را بحراني و وضع دشمن را مسلط و غالب به تصوير بكشند، فرمودند:

«من مي­بينم گاهي اوقات بي دليل، بي جهت در آمارهايي كه ارائه مي­شود، خدشه مي­شود، خوب چرا؟ چرا درآمارها خدشه­هاي بيجا و بي مورد مي­شود؟ آماري است  يك دستگاه مسئول مي­دهد، حرفش مسموع است، اين قبيل چيزها موجب بي اعتمادي است و نااميدي است».

نكته ديگر كه باز مورد تاكيد رهبر فرزانه انقلاب در اين تحليل بود اين است كه عده­اي بدنبال بحراني نشان دادن شرايط كشور وانقلاب و بزرگ نمايي تهديدات خارجي و مشكلات اقتصادي و آينده را تيره و تار مي­بينند و براي عبور از اين شرايط تاكيد دارند ايران از موضع ضد استكباري و تهاجمي خود عليه دشمن دست بردارد و به جاي تقابل، تعامل و گفتگوي با غرب را پيشه كند و هيچ اميدي به پيروزي حق بر باطل ندارند.

در حالي كه به تعبير مقام معظم رهبري اين ديد و نگاه سوء ظن به خداست و خداوند اين چنين انسانهايي را لعنت كرده است. عده­ي الهي در خصوص پيروزي اهل حق راست و درست است و ما بايد از دشمن نهراسيم بلكه بايد با توكل به اراده الهي و سنت الهي حاكم بر آفرينش و وعده­ي الهي بدانيم كه پيروزيم و دشمن نابود شدني است.

شرحي بر حديث ولايت

توصيه هاي اقتصادي رهبري به دولت دهم

حميدرضا ترقي

بخش ديگري از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي در جمع هيات وزيران در 8/6/89 به توصيه­هاي معظم له در زمينه مسايل اقتصادي كشور اختصاص داشت، ايشان در سخنان ارزشمند، عميق و راهگشاي خود به چند نكته­ي كليدي و مهم اشاره كردند.

1-اجراي طرح تحول اقتصادي

تاكيد رهبري بر ضرورت اجراي طرح تحول اقتصادي دولت كه يكي از اجزاء آن هدفمند كردن يارانه­هاست مثل اصلاح نظام بانكي ونظام پولي و گمرك وبهره­وري و نظام مالياتي كشور نشان دهنده اعتقاد ايشان به اهميت و تاثير اين جراحي اقتصادي در آينده كشور است. معظم سفارش كردند كه دولت نبايد از بين راه اجراي طرح تحول اقتصادي برگردد و يا پشيمان شود يا در اثر مشغله­هاي ديگر اين مهم مورد غفلت مسئولان قرار گيرد.

بدون شك هر كدام از اجزاء تحول كه آسيبهاي باقي مانده از گذشته است در اقتصاد كشور جراحي و اصلاح شود قدم بزرگي در بهبود وضع اقتصادي كشور ايجاد خواهد شد.

2-توجه به شاخصهاي كلان اقتصادي

رهبر بزرگوار انقلاب اسلامي با اشاره به نرخ رشد واقعي در كشور و فاصله آن با برنامه مصوب در چشم­انداز تاكيد نمودند كه ما هم تاكيد مي­كنيم روي مساله­ي نرخ رشد  واقعاً كار بشود، معظم له ضمن اشاره به عوامل ركود اقتصادي جهاني و مشكلات اقتصادي موجود در جهان متذكر شدند بايد با برنامه­ريزي به شاخص برنامه نزديك شويم و لوازم اين رشد پيش­بيني شده را فراهم سازيم. لازم به توضيح است كه در حال حاضر رشد اقتصادي 5/2درصد است و تا 8 درصد برنامه فاصله دارد.

3-رشد سرمايه­گذاري

از ديگر توصيه­هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي به دولت فراهم كردن زمينه و بستر رشد سرمايه­گذاري داخلي و خارجي است كه هم در كاهش نرخ بيكاري موثر است و هم در افزايش نرخ رشد اقتصادي ايشان ضمن تقدير از آمارهاي خوب و اميدوار كننده­ي دولت در اين زمينه ضرورت ايجاد تسهيلات وهموار كردن راه براي جذب سرمايه­گذاري داخلي و خارجي در تمام بخشهاي اقتصاد را مورد تاكيد قرار دادند، اين توصيه ايجاب مي­كند كه دولت زمينه­ي جذب سرمايه­گذاري داخلي و خارجي تا حدود 1000 ميليارد دلار را بايد فراهم سازد تا اهداف برنامه و چشم­انداز محقق گردد و اين ميزان جذب به سياستهاي با ثبات، تشويقي و اطمينان­بخش محتاج است.

4-اهتمام به موضوع اشتغال

رهبر انقلاب اسلامي اشتغال را مساله­ي مهمي دانسته و ضمن انتقاد از طرحهاي اشتغالزاي چند سال اخير كه در حد انتظار نبوده و نتوانسته كشور را در غناي لازم در اين امر برساند تاكيد نمودند كه اهتمام ويژه­اي براي گسترش و افزايش فرصتهاي شغلي واجراي طرحهاي اشتغالزا لازم است تا نرخ بيكاري به حد معقولي كاهش يابد.

5-ارتقاء بهره­وري

از ديگر توصيه­هاي مقام معظم رهبري ارتقاء بهره­وري بود كه دولت بايد در اين زمينه بسترسازي نموده و زمينه ارتقاء بهره­وري در نيروي انساني، در توليد انرژي و صنعت و كشاورزي و غيره را به نحو مطلوبي فراهم آورد. افزايش بهره­وري نه تنها هزينه­ها را كاهش مي­دهد بلكه ارزش افزوده توليدات را بالا مي­برد. امروز نقش بهره­وري در اقتصاد كشورها بسيار ملموس و قابل ارزيابي و محاسبه شده است. چه بسا بهره­وري كم موجب ضرر در توليد خدمات باشد. لذا بهره­وري بالاست كه به توليد و درآمد و تجارت رونق مي­بخشد.

6-اجراي سياستهاي اصل 44

دقت در ارزيابي روند اجرايي سياستهاي اصل 44 نشان مي­دهد كه خصوصي سازي نسبت به سالهاي قبل از دولت نهم و دهم افزايش يافته ولي در آن زمان چنين اصلي نبود كه دولتها به واگذاري اقتصاد به مردم بپردازند. رهبر معظم انقلاب اهتمام به اجراي سياستهاي اصل 44 را توصيه نموده و در نحوه واگذاري چند نكته را مورد دقت ويژه قرار دادند.

الف) ارزيابي و مقايسه ورود دولت به فعاليتهاي اصل 44 بايد از زمان ابلاغ سياستها صورت گيرد.

ب) روح اصل 44 وارد كردن سرمايه­ها و مديريت مردم به عرصه­ي اقتصاد بوده است.

ج) تقويت بخش خصوصي براي تقبل ريسك در سرمايه­گذاري توسط دولت

د) مراد از مردم يعني سرمايه­ي مردم و مديريت مردم اقتصاد را بر دوش بگيرد و كنترل و هدايت به عهده­ي دولت باشد.

رهبري معظم در توضيح نسبت به توجيهاتي كه در دولت دهه­ي 60 از بخش خصوصي مي­شد، فرمودند: آنها مي­گفتند مراد از مردم بخش خصوصي نيست، مردم يعني توده­ي مردم! به توده­ي مردم چه جوري مي­شود كمك كرد؟ دولت اقتصاد را در دست بگيرد به توده مردم كمك كند، فرمايش امام(ره) را اينجوري معنا مي­كردند! خوب اين توجيه، غلط بود.

آنچه مي­توان از اين توضيحات معظم له استفاده كرد اين است كه توزيع سهام عدالت، بنگاه­هاي اقتصادي­اي كه مديريت آن در دست دولت است، بين توده­ي مردم، در راستاي اجراي اصل 44 نيست. چون نه سرمايه­ي مردم وارد اقتصاد شده و نه مديريت آنها.

از طرفي ديگر سرمايه در دست توده­ي مردم نيست. طبعاً در دست كساني است كه با كار و توليد توانسته­اند به سرمايه دست پيدا كنند. بنابر اين سخن آقاي احمدي نژاد در جلسه جشنواره ملي تعاوني­هاي كشور كه مي­گويد روح سياستهاي اصل 44 مردمي كردن اقتصاد كشور يعني ورود توده­هاي مردم به اين بخش است. با سخنان و رهنمودهاي مقام معظم رهبري مغاير است. زيرا ايشان بدنبال ورود توده­هاي مردم بدون سرمايه و مديريت آنهاست ولي رهبري تاكيد دارند مردم داراي سرمايه و توان مديريت بايد وارد اقتصاد شوند. حتي اگر مردم مديريت دارند ولي سرمايه ندارند دولت از طريق تعاوني­ها بايد تسهيلاتي به آنها بدهد كه واجد سرمايه شوند.

نكته­ي ظريف ديگر اين است كه نبايد نگاه به سرمايه­ي مردم نگاه منفي باشد و هر سرمايه­دار وكارآفريني را زالوصفت و عامل سرمايه­داري تلقي كنيم.

در واقع سهام عدالت وقتي به مردمي كردن اقتصاد كمك مي­كند كه مردم در مديريت و دادن سرمايه براي اقتصاد نقش داشته باشند نه اينكه فقط در مورد بنگاه اقتصادي با مديريت دولت سهيم شوند.

ادامه دارد

شرحي بر حديث ولايت

خطاشناسي در مسؤليتحميدرضا ترقي

ضيافت ولايت براي كارگزاران نظام جمهوري اسلامي در سال جاري در ابعاد گوناگون بركات و هدايتهايي داشت كه انصافاً جاي شرح و رفتن به عمق مفاهيم و رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب براي همه لازم و ضروري است.

رمضان نفس­كش روح انسان

توصيف ماه رمضان و روزه آن در سال به مانند نماز در شبانه روز، از سوي مقام معظم رهبري شناخت فرصت رمضان را براي بازسازي روحي انسان بسيار آسان مي­سازد.

زيرا همانطور كه انسان در روز چندين بار به ارتباط با خدا براي يافتن صراط مستقيم و تشخيص وظيفه و اخذ هدايت براي حركت در راه نعمت نيازمند است، درطي دوازده ماه سال هم به يك ماه رياضت و نفس كشيدن روح در فضاي آسماني و بهره­گيري از رحمت و عنايت الهي محتاج است تا با انرژي و تواني كه در آن بدست مي­آورد بقيه سال را در مسير درست و خداپسندانه حركت كند.

كساني كه در طول روز از طريق ارتباط پنجگانه با خدا راه و صراط مستقيم الهي را نمي­يابند و همچنان در مسير ضلالت و گمراهي در حركتند، در حركت ساليانه خود نيز ممكن است دراثر عدم استفاده از فرصت رمضان مسير اشتباه و گمراهي را در سال طي كنند و عمري را به بطالت بگذرانند.

ماه بازگشت از راه غلط

رهبر معظم انقلاب اسلامي در تبيين يكي از نامهاي رمضان يعني «شهرالتوبه والانابه» باب جديدي را بر روي معرفت مسئولان وكارگزاران نظام اسلامي گشودند، معظم له هدايت كردند كه مسئولان بايد در اين ماه:

از راه غلط و كار غلط و فكر غلطي كه احتمالاً رفته­اند برگردند

لازمه اين كار اين است كه : نقطه خطا و راه خطا را بتوانند شناسايي كنند.

زيرا تا انسان نقطه خطا را نشناسد انگيزه­اي براي بازگشت از آن ندارد. وقتي انسان راه غلط و خطا را درست دانست همان را ادامه مي­دهد ولي اگر دانست كه راهش اشتباه و خطاست با توجه از آن راه به صراط مستقيم برمي­گردد.

غفلت از تقصير

مسئولان مثل ديگر انسانها و گروهها به تعبير رهبر فرزانه انقلاب همينطور كه حركت مي­كنند غالباً از خطاي خودشان و از تقصيري كه دارند غفلت مي­كنند. جمع­ها و گروهها و احزاب و جريانها وجناح­هاي سياسي هم همين خصلت را دارند كه نوعاً ديگران متوجه اشتباهات و اشكالات و خطاهاي آنها مي­شوند ولي خودشان از اين عيوب و اشتباهات و خطاها غافل هستند، دولتها هم از اين امر استثنا نيستند.لذا در توبه و انابه اولين قدم به تعبير مقام معظم رهبري

اين است كه به عيب كار توجه كنيم، بفهميم كجاي كار ما اشكال دارد، خطامان كجاست؟

گناهمان كجاست، تقصيرمان كجاست. از شخص خودمان هم شروع كنيم تا بعد برسيم به دايره­هاي جماعتي وسيع­تر. 27/5/89

 

وظيفه كارگزاران در امر بازگشت از اشتباه

رهبر معظم انقلاب اسلامي با اشاره به استغفارهاي اولياء الهي و حتي پيامبر اكرم(ص) بدون اينكه گناهي كرده باشد سعي كردند به مسئولان نظام بفهمانندكه از پيامبر(ص) كه بالاتر نيستند. وقتي كه پيامبر(ص) از احتمال ترك اولا هم استغفار مي­كند، انسانهاي ديگر به مراتب به توبه و بازگشت از خطا و اشتباه محتاج­ترند. لذا مسئولان بايد:

1-از خطاهاي عملي و فكري خود توبه كرده و از آن به صراط مستقيم برگردند.

2-   اگر در زير مجموعه آنها تخلفي و اشتباهي رخ داده آن را جبران كنند.

3-   اگر در انجام مسئوليت و وظيفه­اي كوتاهي و تاخير كرده­اند توبه كرده و آن را جبران كنند.

4-   اگر در انتصاب و گزينش فردي اشتباه و خطا كرده­اند با تغيير آن از اين خطا برگردند.

5-   اگر در برنامه­ها و تدابير انديشيده شده اشتباهي رخ داده از آن راه اشتباه برگردند و آن را اصلاح كنند.

در نتيجه مسئولان در ماه مبارك رمضان بايد رفتارشان را تصحيح كنند و فكر و قول و عملشان را اصلاح كنند واشكالاتشان را شناسايي و آن را برطرف سازند.

جهت­گيري كارگزاران در مسير صحيح راه

مقام معظم رهبري با اشاره به فرازي از دعاي مكارم اخلاق جهت گيري كارگزاران در تصحيح رفتار و افكار و اعمالشان را اينگونه تبيين فرمودند:

1-بايد از خدا بخواهند كه با زيور صالحان زيور يابند، يعني با جذب و انتخاب و انتصاب صالحان مديريتشان را زيور دهند.

2-   بايد از خدا بخواهند كه با لباس پرهيزكاران ملبس شوند. يعني لباس زهد و تقوا بر تن كنند و لباس غير آن را بيرون كنند.

3-   در بسط عدل و گستران عدالت در عرصه­هاي اقتصادي و قضايي و فرصتها و گزينشها و تقسيم منابع و بين گروهها بكوشند.

4-   خشم خود را در تعاملات سياسي و اجتماعي و برخورد با دوستان منتقد فرو ببرند.

5-   آتش­هاي اختلاف و درگيري و تنازع در بين جامعه و گروهها را فرونشانده و خاموش كنند.

6-   افرادي كه خودي هستند ولي جدا شده و منزوي شده­اند و يا كنار زده شده­اند را گرد آورند و بازگردانند و جذب كنند و دفع را به حداقل برسانند.

7-   بجاي آتش افروزي و خبرچيني و اين را به جان آن انداختن و آن را به جان اين انداختن بين برادران ايماني اصلاح و مصالحه پديد آورند و اختلافات جزيي را بر طرف و صلح و صفا بين اهل ايمان پديد آورند.

8-   عناصر ضعيف الايمان را كه بر اثر اشتباه و غفلت كنار افتاده­اند با نصيحت و دلالت بخود بياورند و راه را به آنها نشان دهند و آنها را به راه اصلي برگردانند.

اگر وظايف فوق كارگزاران و مسئولان جامعه و همه امت اسلامي و اهل ايمان و روزه­دار وظيفه­ي خود بدانند و بدان همت بگمارند قطعاً آثار اين نوع توبه و انابه و بازگشت درماه مبارك رمضان موجب اصلاح جوامع اسلامي و حركت در مسير رضاي الهي خواهد شد. اميدواريم مسئولان كشور با تدبر در اين هدايت­ها و ارشادات رهبر فرزانه انقلاب اشتباهات و خطاهاي خود را جبران كنند.

شرحي بر حديث ولايت

يادداشت غدير قم

حمیدرضا ترقی

طلوع دوباره خورشید ولایت در قم و پرتوافشانی انوار ولایی او بر حوزه علمیه، غدیری دوباره را در تاریخ انقلاب اسلامی رقم خواهد زد.

دریای مواج طلاب و اسلام­شناسان و شاگردان مکتب امام صادق(ع) دست بیعت دوباره­ای با جانشین بر حق و خلف صالح امام خمینی(ره) خواهند داد و آثار یأس و ناامیدی را بر توطئه گران و حاسدان قدرت­طلب و متحجران وسوسه­گر باقی خواهند گذاشت.

آیت الله خامنه­ای مدظله العالی فرزند حوزه و خلف صالح امام خمینی(ره) که از شاگردان و مریدان حقیقی ایشان بود و امام خمینی(ره) او را به خورشیدی که به انقلاب اسلامی روشنی می­دهد ، تعبیر کردند. بیش از دو دهه است که مدیریت خردمندانه و رهبری دینی و سیاسی نظام اسلامی را در دست داشته و کشتی انقلاب اسلامی را در میان طوفان­ها و توطئه­های دشمن­ساز و ضعف­ها و کاستی­ها و انحرافات مدیران و کارگزاران کشور به سوی آرمانهای مقدس امام و اسلام هدایت کرده­اند.

کارنامه درخشان و تدابیر ارزشمند معظم له در:

1- مدیریت دوران رحلت جانگداز حضرت امام(ره) و  انتقال ولایت از امام به ایشان.

2- ساماندهی دستگاه رهبری بر اساس قانون اساسی اصلاح شده

3- مدیریت جریان کنار گذاشته شده توسط امام از قائم مقامی رهبری

4- مدیریت دوران پذیرش قطعنامه و اتمام جنگ و استقرار صلح و تبادل اسرا

5- نظارت بر اجرای سیاستهای بازسازی بعد از جنگ

6- مبارزه با فساد در دوران توسعه  اقتصادی

7- تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس قانون اساسی جدید

8- مدیریت کشور در جنگ خلیج فارس و حمله صدام به کویت

9- مدیریت کشور در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن

10- مدیریت سیاسی کشور در توطئه 18 تیر 78 و حادثه 11 سپتامبر و اشغال عراق و افغانستان

11- مدیریت سیاسی کشور در دوران مجلس ششم و اقدامات آن مجلس بر خلاف مصالح نظام

12- مدیریت موضوع هسته­ای ایران و احقاق حقوق ملت ایران

13- مهار جریان اصلاحات و جلوگیری از دوگانگی در قدرت

14- مقابله با واگرایی دولتها در قبال دشمن و پاسداری از حرکت انقلاب در مسیر آرمانهای امام و اسلام

15- مقابله با توطئه براندازی خاموش از طریق روزنامه­ها و جنگ نرم دشمن

16- گفتمان­سازی برای پیشرفت کشور و هدایت قوا در مسیر چشم­انداز 20 ساله آینده

17- مدیریت خردمندانه رقابتهای سیاسی بین جناح­های سیاسی کشور و حفظ انسجام ملی در برابر دشمن

18- مدیریت خردمندانه فتنه سال 88

19- هدایت کشور و مجامع علمی به سوی رشد و گسترش علم و فن­آوری و تولید علم

20- هدایت معنوی و دینی نسل جوان جامعه به سوی آرمانهای اسلامی انقلاب

21- سعه صدر در برابر نقدها و انتقادات و پیشنهادات دلسوزان و حتی مخالفان نظام و شنیدن حرفها و نظرات آنها

22- ترویج فرهنگ انس با قرآن، نماز و زکات، کتابخوانی، تحقیق و پژوهش

23- تلاش در جهت حفظ و تحکیم و گسترش وحدت و انسجام اسلامی در جامعه و جهان اسلام با مراقبت بر رفتارها و اقدامات افراطی و غیرمنطقی متعصبان

24- تقویت جبهه مقاومت اسلامی در جهان اسلام برای مقابله با تهاجمات دشمنان علیه اسلام

25- ایستادگی و مقاومت در برابر زیاده­خواهی­های استکبار و خورد کردن ابهت پوشالی دشمنان

26- تقویت بنیه حوزه­های علمیه و حل مشکلات رفاهی طلاب علوم دینی

27- حفظ ارتباط با اقشار مختلف مردم و وقت­گذاری برای شنیدن مستقیم نظرات و پیشنهادات و انتقادات آنها

28- ارتقاء توان دفاعی و نظامی کشور و تهدیدزدایی از نظام جمهوری اسلامی که حفظ آن از اوجب واجبات بوده است

29- هدایت و سوزن­بانی مسیر رشد و ارتقاء ادبیات و شعر انقلابی در مسير سازندگی معنوی جامعه اسلامی

30- مراقبت بر همسازی و هماهنگی حرکت قوای سه گانه در مسیر اهداف انقلاب اسلامی

دلایل روشن بر توانایی و شایستگی معظم له برای اداره مطلوب جامعه اسلامی در مسیر فرآیند انقلاب اسلامی ودستیابی به جامعه نمونه اسلامی است.

اگر اقشار مختلف جامعه اسلامی بویژه علما ودانشگاهیان به مطالبات ارزشمند ایشان توجه و عنایت نموده و آن را محقق سازند یقیناً دردستیابی به اهداف مقدس انقلاب اسلامی تسریع خواهد شد.

سفر ولی امر مسلمین جهان به قم در شرایط حساس کنونی که رابطه حوزه و نظام اسلامی به باز تعریف محتاج است و نیاز جوامع بشری به تولیدات حوزه علمیه قم، ام­القرای جهان، صد چندان گردیده و خلاء حضور علما در جبهه­های فرهنگی کشور محسوس است، می­تواند تحول عظیمی در حرکت و برنامه­های حوزه علمیه قم ایجاد کند.

امیدواریم مردم عزیز قم و علما و طلاب بزرگوار این مرکز بزرگ اسلامی از فرصت 9 روزه حضور رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در آن شهر نهایت بهره­برداری را برای تحول بزرگ در حوزه علمیه قم بنمایند.


شرحي بر حديث ولايت

جنگ احزابحميدرضا ترقي

«امروز جبهه عظيمي در مقابل اسلام گسترده شده است، چرا نبينيم؟ چرا بعضي اين جبهه عظيم را نمي­بينند؟ مثل جنگ احزاب است، فرق مختلف ضد اسلامي، ضد معنويت، ضد حقيقت در مقابل اسلام دست بدست هم دادند، موشكافي مي­كنند تا نقطه ضعفها را پيدا كنند. از آن نقطه ضعفها استفاده كنند، نقاط نفوذ را پيدا كنند از آن نقاط نفوذ به ما ضربه بزنند.»

مقام معظم رهبري 17/7/89

در جنگ احزاب تمام قبايل و گروههاي مختلف دشمنان اسلام براي كوبيدن اسلام جوان متحد شده بودند تا كار انقلاب اسلامي پيامبر(ص) را يكسره كنند.

قوم يهود، دست در دست ابوسفيان و زخم خوردگان از انقلاب پيامبر  براي حمله به نظام اسلامي نوپاي پيامبر در مدينه آماده شدند. بني قريظه پيمان خود با مسلمانان و پيامبر را شكست و با دشمنان اسلام همكاري كرد. جنگ رواني و گسترده از سوي دشمن براي ايجاد ترس ووحشت در مسلمين نسبت به حمله دشمن آغاز  و همه را نگران كرد. محاصره كشور محدود و تازه تاسيس اسلامي پيامبر توسط دشمن شكل گرفت تا بتوانند ضربه نهايي و كاري خود را بر نظام نوپاي اسلامي وارد سازند.

امروز هم مي­بينيد كه چگونه صهيونيستهاي يهودي و مستكبرين آمريكايي و انگليسي با دامن زدن به اختلافات مذهبي و تقويت گرايشهاي انحرافي و عرفان­هاي كاذب در جامعه اسلامي سعي در تقابل مذهبي بين سني و شيعه دارند.

عناصر دفاعي اسلام در جنگ احزاب عبارتست از:

1-پايداري رهبر انقلاب اسلامي (پيامبر(ص))

2-   رهبري سياسي و ديني و تدبير جنگي و دفاعي ايشان

3-   قهرماني و شهامت و شجاعت جانشين پيامبر، حضرت علي(ع) در مقابله با دشمن

بود و عنصر چهارم را بايد در سلمان فارسي جستجو كرد كه طرح حفر خندق در اطراف مدينه را براي حفاظت از نظام اسلامي در برابر حمله دشمن ارائه داد.

در جنگ احزاب اگر حضرت علي (ع)  راه نفوذ دشمن را از مسير عمروبن عبدود نمي­بست و او را كه از سركردگان فتنه و سران كفار بود به هلاكت نمي­رساند، دشمن مي­توانست با جنگ رواني­اي كه عليه مسلمان به راه انداخته بود و جمعيتي كه به ميزان سه برابر لشكر اسلام جمع كرده بود بر مسلمانان غلبه كند.

امروز نيز به قول مقام معظم رهبري چند كشور زورگو و قلدر در جهان با سوء استفاده از حق وتو و سلاح اتمي و قدرت نظامي و اقتصادي دست به هر گونه تجاوز و اشغالگري و ترور و كشتار عليه كشورها و ملتهاي مستقل مي­زنند و بين ملتهاي اسلامي و دولتهاي اسلامي اختلاف و كدورت و دشمني ايجاد مي­كنند تا بتوانند به غده سرطاني اسرائيل در قلب جهان اسلام رسميت بدهند.

ديدن اين حقيقت كه دشمن چه جبهه عظيمي در مقابل اسلام گسترده است موقعيت حساس و مهم جهان اسلام را قدرت و مسئوليت مسلمين رادر قبال آن افزايش مي­دهد.

 

راه پيروزي در جنگ احزاب كنوني

تجربه ارزشمند پيروزي امت اسلامي در جنگ احزاب و در ركاب پيامبر(ص) و اميرمومنان علي(ع) نشان مي­دهد كه وقتي دشمنان اسلام و كفار زخم خورده از انقلاب اسلامي دست در دست خائنين و پيمان شكنان جامعه اسلامي مي­دهند و براي براندازي نظام اسلامي بسيج مي­شوند بايد به چند كار مهم اقدام كرد.

1-  حفظ بيداري و هوشياري جامعه نسبت به توطئه دشمن و شناخت برنامه­ها و اهداف آن

2-      حفظ همدلي و تفاهم و همكاري بين مسلمانان خصوصاً در ايجاد مانع و خندق در برابر دشمن

3-      پرهيز از تعصبات و قوميت­گرايي در مقابله با دشمن و اختلاف

4-      ايجاد خاكريز و مانع بر سر راه نفوذ دشمن به داخل جامعه و نظام اسلامي و از بين بردن عوامل مزدور دشمن در داخل

5-      خنثي سازي جنگ رواني دشمن عليه جامعه ونخبگان و مسئولان و سست كردن اراده مردم در دفاع از آرمانها و استقلال كشور.

6-      ضربه زدن به سردمدار اصلي دشمن در تهاجم و نفوذ به جامعه اسلامي و از بين بردن او براي تضعيف روحيه همكاران و همراهان وي (مثل كشته شدن عمروبن عبدود به دست حضرت علي(ع))

7-      عدم عقب نشيني در برابر تهديدات و تهاجمات دشمن و دفع به موقع آن

8-      استفاده از نظرات كارشناسي نخبگان ودلسوزان براي تدوين راه­هاي مقابله با تهاجم و تهديدات دشمنان

9-      حفظ شهامت و شجاعت در برابر دشمن و توكل بر خدا در مقابله با دشمن

10-  تبعيت كامل از رهبري و هدايت­هاي او در مديريت مطلوب شرايط مقابله با اهداف و برنامه­هاي دشمن.

آري امروز جهان اسلام به تفاهم به احساس همدردي، به همكاري نياز دارد و در شرايطي كه دشمن با دقت كار مي­كند اختلافات را برجسته مي­كند و گرايش­هاي انحرافي را هم در طرف شيعه و هم در طرف سني تقويت مي­كند در طرف شيعه با نام تشيع گرايش قرمطي­گري را مثل قرامطه تقويت مي­كنند و افساد مي­كنند. در طرف سني، گرايش ناصبي­گري را با نام تسنن اما با باطن ناصبي­گري تقويت مي­كنند و در مقابل هم قرار مي­دهند، بايد بيدار بود بايد هوشيار بود، بايد ديد، بايد فهميد.


شرحي بر حديث ولايت

مسجد تراز اسلامی

حميدرضا ترقي

اسلام، نهادي به نام مسجد را ايجاد كرد تا به نيازهاي عبادي، آموزشي، سياسي و نظامي جامعه در اجتماعات محلي خدمت كند.

پيامبر اكرم(ص) علاوه بر بنا نهادن مسجد؛ كاركردها و استفاده­هاي آن را هم نشان داد. مسجد براي مسلمان وسيله­اي شد تا در 24 ساعت شبانه روز هوشيار باقي بمانند و در طول سال مراقب رفتار اجتماع باشند و همواره امت را از تهديدهاي بيروني و دروني آگاه و در برابر آنها از اسلام و مردم پاسداري كنند و بسان برج مراقبتي منبع دائمي وحدت و محل احياي فرهنگي و مذهبي است كه درصورت استفاده از آن در جهت هدفهاي بنيان­گذارش نهادي بركت­آفرين خواهد بود.  فضايي پاك و پيراسته و با صفا و سازنده وپرورنده براي تزكيه است.

مسجد نهادي مردمي است و به مردمي تكيه دارد كه با مشورت اداره­اش مي­كنند و از اين حيث در تاريخ بي سابقه است، مردمي بودن نهاد مسجد سبب شده است كه جنبش­هاي احياي ايمان و حفظ ارزش­ها و نشر فضائل، همچنين نهضت­هاي آزاديبخش غالباً از مساجد آغاز شود و به جريان افتد.

مقام معظم رهبري در پيام عميق و ارزشمند­شان به اجلاس نماز فرمودند:

«پديد آوردن هويتي بنام مسجد، نخست در قبا و سپس در مدينه در شمار زيباترين و پرمغزترين ابتكارهاي اسلام در آغاز تشكيل جامعه اسلامي است» 20/7/89

اولين مسجدي كه پيامبر اسلام (ص) بنا نهادند به مكاني براي پايه­گذاري حكومت اسلامي و كانون فعاليتهاي مهم نهضت جهاني اسلام تبديل شد.

در طول تاريخ اسلام نشان مي­دهد كه هر گاه اوضاع اعتقادي و اقتصادي پيروان اسلام به هنجار و دولت به صورت باطني و ظاهري با گسترش اسلام موافق بوده است. مساجد از نظر كمي و كيفي در حال رشد بوده­اند، به عكس زماني كه دولتها با اسلام ستيز داشته­اند در آغاز با ترفندهاي بسيار مانع از ايفاي نقش­هاي مسجد مي­شوند سپس آنها را از بن برمي­كندند.

پيامبر(ص) فرمودند: « سياحت امت من در مساجد است».

 

مسجد تراز اسلام از نگاه رهبري داراي ويژگي­هاي زير است:

1-  خانه خدا و مردم است

2-  خلوت انس با خدا و جلوت حشر با مردم است

3-  كانون ذكر و معراج معنوي انسانهاي با ايمان است

4-  عرصه علم و جهاد و تدبير دنيوي جامعه است

5-  هم جايگاه عبادت و هم پايگاه سياست است

6-  در مسجد اسلامي شور و بهجت عبادت خالص با نشاط زندگي پاك و خردمندانه و سالم آميخته است

7-  مسجد مظهر آميختگي دنيا و آخرت است

مسجد تراز اسلام در صدر اسلام

در صدر اسلام مسجد نقش­هاي گوناگوني داشته كه از مساجد النبي، مسجد كوفه و مسجد سهله و غيره مي­توان نقش­هاي زير را از آن بدست آورد.

1-  كانون عبادي، نماز، اعتكاف، عبادت و دعا و نيايش

2-  پايگاه قضايي، رسيدگي به مسايل و دعواهاي حقوقي مردم «دكه القضاء»

3-  جايگاه امور حسبيه، رسيدگي امور شهروندي و شهرداري و وظايف شوراي شهر فعلي

4-  كانون ارتباطات جمعي مردم، نماز جماعت، نمازهاي عيد فطر و قربان و اجتماعات مردمي در مناسبتهاي مذهبي، مركز اطلاع رساني به مسلمين

5-  محل رفع مشكلات فردي و اجتماعي و امدادي، رسيدگي به امور محرومين و مردم گرفتار و دچار مشكل و فقر و محروميت در مسجد انجام مي­شد.

6-  پايگاه جهاد و مبارزه با دشمن

پيامبر اسلام(ص) مقدمات بسيج عمومي مسلمانان براي جهاد با كفار، مبارزه با دشمن را در مسجد فراهم ميكردند.

7-   مركز آموزش. مسجد در نظر پيامبر(ص) بايد مركز آموزش بصيرت ديني باشد) روزي پيامبر(ص) وارد مسجد شد ديد گروهي سرگرم كسب بصيرت ديني و علم آموزي و گروهي ديگر مشغول راز و نياز با خداوند، فرمود اين دو نشست خير و سعادت­اند. اما گروه اول به گروه دوم مزيت دارند. با استفاده از موارد فوق مي­توان مسجد تراز اسلام يعني مسجدي كه مورد نظر و انتظار اسلام است را ترسيم كرد.

چنين مسجدي در بسياري از اماكن مردم مسلمان بايد ايجاد و در دسترسي مومنان به آن بايد آسان و ميسر باشد.

براي رسيدن به چنين مسجدي به چند نكته و توصيه رهبر فرزانه انقلاب نيازمنديم.

1-   بناي مناسب و خوب و محكم و زيباي مسجد

2-   حضور روحاني شايسته و پرهيزكار و خردمند و كارشناس و دلسوز در هر مسجد

3-   امامان جماعت بايد آماده طبابت معنوي مامومين خود باشند.

4-   حوزه­هاي علميه بايد به ياري مساجد شتافته و در تامين و تغذيه فرهنگي مورد نياز، مساجد را ياري دهند

5-   درس تفسير قرآن و بيان حديث از ائمه(ع) و نشر معارف اجتماعي و سياسي از منابر مساجد بايد تراوش كند.

6-   مساجد بايد كانون موعظه بزرگان و پرورش دهنده اخلاق مردم باشند

7-   هيئت­هاي امناء مساجد بايد دلهاي پاك جوانان را جذب و مشتاق آمدن به مسجد كند

8-   با حضور جوانان و روحيه بسيجي بايد محيط مساجد زنده و پرنشاط و آينده پو و اميدبخش باشد

9-   پيوند بين مراكز آموزشي و مسجدها براي آموزش اهل مسجد برقرار شود

10-                       تشويق دانش­آموزان و دانشجويان ممتاز محل در مساجد مورد توجه قرار گيرد

11-                       مساجد بايد براي ارتباط با مزدوجين جوان، موفقان علمي و اجتماعي و هنري و ورزشي محل و خدمتگزاران به مردم و نيازمندان و رنجوران محل و نوزادان تازه تولد يافته برنامه­ريزي نمايند.

12-                       نبايد مساجد مايه زحمت و وسيله آزار مجاوران آن شود

13-                       تنها صداي اذان با طنين دلنشين بايد از مساجد بلند شود و بقيه برنامه­ها در داخل مسجد و بدون مزاحمت براي اطرافيان باشد

14-                       در عمران و آبادي و نوسازي مساجد، همه مردم و دستگاههاي دولتي و شهرداري­ها بايد سهمي ايفا نمايند.

اميدواريم با اين توصيه­هاي ارزشمند نهضت مسجدسازي و تحول در مساجد در سطح كشور پديد آيد.

اهتمام بر برخورد ناراضی تراشان

سفر سرنوشت­ساز مقام معظم رهبري به شهر مقدس قم كه با استقبال با شكوه مردم ولايت­مدار و علما و فضلاي حوزه ودانشگاه صورت گرفت منشاء بركات مهمي خواهد بود كه با تراوش رهنمودهاي ارزشمند معظم له مي­تواند براي مردم و مسئولان نظام جهت دهنده و راهگشا باشد.

فتنه ناراضي­تراشان

يكي از نكات مهمي كه رهبر فرزانه انقلاب در اولين سخنراني­شان براي مردم قم مورد تاكيد قرار دادند، موضوعي بود كه در واقع بايد آن را به فتنه ناراضي­تراشان در دستگاههاي اجرايي و خدمت دهنده به مردم تعبير كرد جريان مخالف دولت و نظام مدتهاست با نفوذ در سيستم اجرايي و دستگاهها و ادارات مختلف و حتي شهرداري­ها و نيروي انتظامي، سعي در ناراضي­تراشي در مردم و مراجعه كنندگان به دستگاهها داشته و با كم كاري و امروز و فردا كردن كار مردم و يا اذيت كردن مراجعين و برخوردهاي نامناسب موجب نارضايتي آنها از نظام و دولت را فراهم مي­سازند.

اين استراتژي و روش براي سلب اعتماد مردم از دستگاههاي اجرايي و ايجاد شكاف و فاصله بين مردم و مسئولين و نارضايتي آحاد جامعه از كارگزاران نظام طراحي و اجرا مي­شود و آثار بسيار بدي بر روحيه و قضاوت مردم نسبت به نظام و اسلام مي­گذارد.

ازآنجا كه اين جريان ناراضي­تراشي در دستگاههاي مختلف بر اساس يك هدف و برنامه عمل مي­كند و حتي با مقصر نشان دادن دولت و مسئولين سعي بر تبرئه خود و محكوم كردن تصميم گيرندگان جامعه دارد. نيازمند است كه بنا به توصيه مقام معظم رهبري دولت و مسئولان براي جلوگيري و برخورد با ناراضي­تراشان بسيج شده و سازماندهي روشن و مشخصي را به انجام رسانند.

رهبر معظم انقلاب حوزه­هاي ناراضي­تراش در كشور را به حوزه اشتغال­زايي تامين معيشت، ساماندهي اداري و منصوبان و وابستگان به مسئولين دستگاههاي اجرايي، شهرداري و نيروي انتظامي تقسيم كردند.

جاهايي كه براي دادن وام اشتغال آنقدر مردم را مي­دوانند كه پشمان مي­كنند.

جاهايي كه براي تامين معيشت مردم مشكل­تراشي مي­كنند و آنقدر مي­دوانند تا آبروي وي بريزد

اداراتي كه مردم و مراجعان را ناراضي و عصباني كرده و كار آنها را هم راه نمي­اندازند و با مشكل تراشي و بهانه­جويي مدتها مردم را براي يك امضاء يا يك تصميم علاف ومعطل مي­كنند.

انتصابات فاقد شايسته سالاري از عناصر ناكارآمد وفاقد اطلاعات و آشنايي با كار واگذار شده كه خود موجب نارضايتي مراجعين و مردم مي­شود.

شهرداري­هايي كه با معطل كردن و سرگردان نمودن مردم در واحدهاي اداري يا جريمه­هاي غيرمنطقي و يا رشوه­گيري­هاي مختلف موجب نارضايتي مردم مي­گردند.

عناصري از نيروي انتظامي در بخش­هاي مختلف كه بدون رعايت مسايل شرعي واخلاقي و بعضاً حتي انساني موجب نارضايتي مردم و بي اعتمادي آنها به وزارت مذكور مي­شوند.

اينها نمونه­هايي است از ناراضي­تراشي­هايي كه عامل فاصله بين مردم و مسئولين مي­شود.

راه چاره :

براي اهتمام بر حل اين مشكل چند اقدام زير لازم است.

1-  تعيين بازرسان واجد شرايط براي نظارت بر عملكرد دستگاهها و شناسايي نقاط آسيب­پذير و ناراضي­تراشي و برخورد فوري با خاطيان.

2-  تعيين عيون و نمايندگان موثق براي بررسي امور و مشكلات مراجعين و پيگيري امور آنها.

3-  اعلام نحوه برخورد با متخلفين وناراضي­تراشان توسط دولت وانعكاس خبري آن براي بازدارندگي

4-  مكلف كردن هيئت­هاي تخلفات دستگاهها به شناسايي و برخورد با ناراضي­تراشان در دستگاههاي دولتي.

5-  فراهم كردن زمينه معرفي ناراضي­تراشان توسط مردم و مراجعين.

6-  پررنگ كردن و زنده كردن دوباره تكريم ارباب رجوع در سيستم اداري

7-  اتخاذ سياست­هاي تشويقي براي كاركناني كه كار راه­اندازند و موجب جلب رضايت مردم و مراجعين مي­شوند.

8-  تدوين و ابلاغ روش نظام­مند برخورد با مراجعين و كنترل و نظارت بر اجراي آن توسط كاركنان دستگاهها.

اميد است با اتخاذ سياست جدي و روشن دولت و شهرداري­ها و نيروي انتظامي با ناراضي­تراشان جلو شكاف بين مردم و مسئولين گرفته شود.

 


شرحي بر حديث ولايت

بازخواني فتنه 88 در سفر قم

حميدرضا ترقي

بازخواني فتنه 88 و تجزيه تحليل اين حادثه براي اقشار مختلف مردم قم بويژه بسيجيان و دانشجويان و طلاب جوان توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي نشان از اين حقيقت است كه هنوز ابعاد اين فتنه براي خيلي­ها روشن نيست و نياز است روشنگري­هاي معظم له براي جامعه همچنان ادامه يابد. آنچه كه در سخنان رهبر فرزانه انقلاب در بازخواني اين فتنه بر تحليل­هاي قبلي ايشان افزوده شد موارد زير است:

1-فتنه 88 و حوادث سال 78 برنامه ريزي ميان مدت و بلند مدت دشمن بوده است حداقل از ده سال، پانزده سال قبل برنامه ريزي شده است

2-فتنه 88 تجديد حياتي براي برنامه­هاي دشمن و با ملاحظه همه جوانب صورت گرفته بود.

3-فتنه 88 همان براندازي بوده است.

4-موانع دفاع از حق در فتنه88، عافيت طلبي، هواي نفس، شهوات، منافع شخصي و لجاجت بوده است.

5-عده­اي بر اثر بي بصيرتي و به اشتباه ادعاي تقلب را مطرح كردند و راه قانوني را طي نكرده از قانون تمرد كردند.

6-پايداري و هوشياري مردم در مقابل فتنه 88 موجب واكسينه شدن كشور و مردم در مقابل ميكروبهاي سياسي و اجتماعي است.

7-فتنه پس از انتخابات بر خلاف انتظار دشمن، بصيرت ملت ايران را بيشتر كرده است.

8-بسيجيان در فتنه 88 پرچم بصيرت را براي خود حفظ كرده، اشتباه نكردند.

9-گاهي چهره موجهي مثل بعضي از صحابه­هاي پيغمبر راه را عوضي مي­روند،اشتباه مي­كنند، بايد حق را شناخت بايد راه را تشخيص داد تا بفهميم اين شخص حق است يا باطل

10-                  مطالبه­ي بي بصيرت، مطالبه­ي يك امر دشوار و ناممكن نيست بعضي گاهي غفلت مي­كنند اينها را نمي­شود گناه دانست اما اگر چنانچه تداوم پيدا كند اين ديگر بي بصيرتي است و اين ديگر غير قابل قبول است.

ابعاد مهم فوق از فتنه سال 88 فرقه سبز كه توسط رهبر بزرگوار انقلاب اسلامي در سفر قم باز و تعيين و تشريح گرديد، جاي هر گونه شك و ترديد و بي خبري و كج تحليلي نسبت به اين واقعه را باقي نگذاشت تا كم بصيرتان بخود آيند و موانع دفاع از حق در اين فتنه را ز سر راه خود بردارند.

فتنه برنامه ريزي شده

شواهد و قرائني كه مقام معظم رهبري در سخنان خود اشاره كردند و حادثه 78 و 88 را به يكديگر مرتبط و برنامه­ريزي دشمن را به 10 تا 15 سال پيش مربوط دانستند كاملاًمتقن و وزير اطلاعات نيز با اظهارات خود مبتني بر تحقيقات اين دستگاه اطلاعاتي تحليل رهبر معظم انقلاب را تاييد و حتي به برنامه­ريزي 20 ساله گذشته نسبت داد.

اين سابقه نشان مي­دهد كه دشمنان از زمان رهبري بعد از حضرت امام دست به اين توطئه زده­اند و جريانهاي سياسي موثر در انقلاب و نظام مثل كارگزاران و مجمع روحانيون مبارز ومشاركت و مجاهدين انقلاب در اين نوع حوادث نقش اساسي داشته­اند و اگر امروز اكثر سران اين جريان به جرم اقدام عليه امنيت كشور در زندان بسر مي­برند حاكي از اين حقيقت است اينان از همان روز رحلت حضرت امام(ره) به توطئه­چيني مشغول شده­اند.

فتنه براندازي

اينكه فتنه سال 88 يك براندازي نرم بوده نكته بسيار مهمي است و در مجرميت عوامل دستگير شده شديداً اثر مي­گذارد. هدف صحنه گردانان اصلي اين طرح رانشان مي­دهد. معظم له در سخنان خود با دانش آموزان و دانشجويان در روز 13 آبان فرمودند صحنه گردانان اصلي فتنه سال 88 در طراحي پيچيده خود به دنبال تسخير ايران بوده­اند.

اين تحليل نشان مي­دهد كه موضوع فتنه 88 صرفاً رقابت انتخاباتي نبوده بلكه جريان مذكور بدنبال انقلاب رنگي به بهانه تقلب در انتخابات براي براندازي بوده كه باهوشياري ملت بصير ايران و رهبري آن شكست خورده است.

 

آرايش سياسي در برابر فتنه

از تحليل معظم له نسبت به فتنه 88 اينگونه استنباط مي­شود كه در رابطه با فتنه چند گروه پديد آمدند.

1-افراد بي بصيرتي كه به اشتباه ادعاي تقلب كرده و با تمرد از قانون مسير براندازي را طي كردند.

2-مردم هوشيار و بسيجيان بصيري كه در برابر فتنه ايستادند

3-چهره­ها و جريانهايي كه بخاطر عافيت طلبي و هواي نفس وشهوات و منافع شخصي در برابر فتنه سكوت كرده و يا از حق دفاع نكردند

نتيجه عبرت­آموزي از فتنه

از بازخواني فتنه 88 ، رهبر معظم انقلاب اسلامي نكات زير را بعنوان دستاورد بيان داشتند.

1-اگر قبول داريم كه جبهه دشمن براي كشور ما و انقلاب ما برنامه­ريزي بلند مدت دارد، پس ما هم بايد برنامه­ريزي بلند مدت داشته باشيم.

2-تداوم بي بصيرتي در بين خواص و عوام با توجه به روشنگريهاي انجام شده غير قابل قبول است.

3-فتنه سال 88 كشور را واكسينه كرد، مردم را بر ضد ميكروبهاي سياسي و اجتماعي­اي كه مي­تواند اثربگذارد مجهز كرد، بصيرت مردم را بيشتر كرد.

4-شاخص اسلام است، شاخص اشخاص نيستند. اين حرف امام رضوان الله عليه است.  با چهره­ها نمي­شود حق را تشخيص داد چون چهره­هاي موجهي مثل بعضي از صحابه­ي پيامبر راه را عوضي مي­روند، اشتباه مي­كنند، بايد حق را شناخت.

5-بسيج شاخص بصيرت است و در فتنه 88 اشتباه نكرد.

6-بر خلاف اظهارات اصحاب فتنه روزبروز آبروي جمهوري اسلامي درميان ملتهاي گوناگون دنيا افزايش پيدا كرده است.

7-كساني كه در اثبات ادعاي تقلب راه معقول قانوني را طي نكرده و بر ضرر ملت و كشور و منافع ملي اقدام كرده­اند، محكوم­اند.

8-جوانان و طلاب پرشور و انقلابي حوزه­ها اميدهاي آينده كشورند ولي بايد مراقب هر گونه زياده روي باشند و به دور از افراط و تفريط عمل كنند.

9-امروز كار عمده دشمن در جنگ نرم، غبار پراكني در فضاي سياسي كشور است.

10-                  غالباً باطل با لباس حق يا با بخشي از حق وارد ميدان مي­شود، لذا با بصيرت بايد آن را شناخت.


آمريكا مهمترين مانع دستيابي ايران به قدرت برتر جهان است

اين مطلب را حميدرضا ترقي در جمع دانشجويان دانشگاه گنبد بيان داشت. وي كه به دعوت نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه گنبد براي پاسخگويي به اين سئوال كه آيا ايران در 50 سال آينده مي­تواند يك ابرقدرت باشد يا خير؟ سخنراني مي­كرد.

وي با اشاره به 13 آبان، روز استكبار ستيزي گفت: يكي از مهمترين رسالت­هاي انقلاب اسلامي ايران، نفي نظام سلطه و استكبار حاكم بر جهان است كه مانع رشد و توسعه و پيشرفت كشورهاي مستقل و آزاد دنياست.

وي جنايات رژيم آمريكا عليه ايران در طي نيم قرن اخير را در ذهن ملت ايران و نسل­هاي آينده فراموش ناشدني دانست كه به كينه­اي عميق و ايدئولوژيك تبديل شده است.

ترقي آينده ايران اسلامي را بدون توجه به ماهيت و تبار تاريخي انقلاب اسلامي كه آرمان و رسالت آن همان آرمان نهضت انبياء الهي است غير قابل پيش بيني دانست و افزود:

منطق آينده شناسي و آينده­پردازي ايجاب مي­كند كه آرمان اصلي انقلاب اسلامي را كه همه برنامه­ها و تلاش­ها در قالب نظام اسلامي براي دستيابي به آن صورت مي­گيرد بشناسيم و رسالت آن را درك كنيم.

اين عضو شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي با تاكيد بر نفي نظام سلطه و استكبار بعنوان يك رسالت انقلابي ارائه الگوي برتر تمدن و فرهنگ اسلامي مناسب با مقتضيات فطري بشر و نيازهاي جهان كنوني را از ابعاد  ديگر اين رسالت ذكر كرد و افزود:  تحقق رسالت فوق مستلزم چند اقدام مهم است: كه اولين آن نهادي­سازي دين در عينيت جامعه است. وقتي دين نهادي مي­شود كه اين مقبول جامعه به يك گفتمان غالب و فراگير تبديل شده و در نگرشها و رفتارها و ساختارهاي قانونگذاري و اجرايي و اجتماعي پياده شد و تاثير بگذارد و در عينيت زندگي فردي و جمعي مردم نهادينه شود.

معاون بين الملل حزب موتلفه اسلامي با اشاره به هدايتهاي عميق مقام معظم رهبري در سفرشان به قم به روحانيت گفت؛ تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي به روحانيت وحوزه براي تئوري­پردازي ديني پيرامون مسايل سياسي، اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي براي ورود انقلاب به مرحله جامعه­سازي اسلامي است زيرا وقتي ملت ما اسلام را بعنوان دين و آئين قالب بر ساختار سياسي كشور پذيرفت بايد نظام مديريت و اداره كشور را بر مبناي آن تنظيم و ساماندهي كند.

ترقي با اشاره به چشم­انداز 20 ساله كشور كه توسط مقام معظم رهبري تدوين و ابلاغ شده دستيابي به مولفه­هاي اساسي قدرت در عرصه­هاي سياسي و نظامي و اقتصادي و صنعتي وعلم و دانش­ و ارتباطات را با توجه به ظرفيتهاي بالقوه موجود در كشور امري دست يافتني و قابل تحقق دانست وافزود؛ مفهوم ابرقدرتي در دهه­هاي آينده با حالا تفاوت خواهد كرد زيرا معيارها و شاخص­هاي ابرقدرتي در آينده زور، پول، اسلحه و قلدري نيست كه امثال آمريكا فقط شامل خصوصيات ابرقدرتي شوند، بلكه آنچه در آينده كشورها را ابرقدرت مي­كند، استقلال، اقتدار فرهنگي، نفوذ سياسي در بين ملتها و تاثيرگذاري بيشتر در معادلات و مناسبات سياسي بين­المللي و عدالتخواهي و ظلم ستيزي آن كشور است كه از او يك ابرقدرت مي­سازد.

نماينده دوره پنجم مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به پيشينه تاريخي ايران افزود، بارها در طول تاريخ چند هزار ساله مكتوب، ايران جزء ابرقدرتهاي مهم جهان بوده است، پس ظرفيت رسيدن به چنين موقعيتي را دارد، علاوه بر اينها قدرت فرهنگي عظيم ملت و منطق سياسي قوي جمهوري اسلامي و توان دفاعي و استقلال بي نظير كشور ظرفيت رسيدن به چنين جايگاهي را تضمين كرده است.

ترقي با بازخواني اعترافات كارشناسان سياسي دنيا، مثل رابرت بائر مامور بلند پايه سابق سيا و نويسنده كتاب «نحوه برخورد با ايران در قدرت جديد» و نشريات هنري و حتي صهيونيستي نسبت به قدرت برتر ايران در منطقه وجهان گفت آزمايش جنگ تحميلي نشان داد كه ايران در برابر هجمه دشمنان با شهامت و اقتدار مي­ايستد وذره­اي عقب­نشيني نمي­كند.

اين عضو شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي با اشاره به توان دفاعي جمهوري اسلامي در حال حاضر نسبت به سي سال قبل و قدرت سياسي و فقهي و علمي ايران تاكيد نمود ما براي رسيدن به چنين دستاوردي:

·         بايد از ثروت ملي كشور درست استفاده كرد و آن را درست مديريت كنيم.

  • بايد سرمايه اجتماعي نظام افزايش يابد
  • بايد سرمايه سياسي نظام تقويت شود
  • بايد به سرمايه انساني احترام گذاشته و او را به ميزان تجربه و تسلطش در امور اجرايي مورد بهره­برداري قرار دهيم و براي او ارزش قايل باشيم.
  • بايد موانع سياسي و اقتصادي را از مسير رشد و توسعه كشور شناسايي و برطرف كرد.

در چنين صورتي يقيناً ايران به قدرت برتر منطقه و جهان تبديل خواهد شد.

ترقي در پايان به دوران افول ابرقدرتها اشاره كرد و گفت همانطور كه شوروي از هم فروپاشيد، آمريكا و ليبرال دموكراسي غرب هم بزودي متلاشي خواهند شد و آن وقت است كه بايد جمهوري اسلامي خود را اثبات كند.

در پايان وي به سئوالات دانشجويان پاسخ گفت.

 

ميكروبهاي سياسي

اصطلاح نو و دقيق مقام معظم رهبري از سران فتنه 88 به ميكروبهاي سياسي و اجتماعي كه مي­توانند آثار و تبعات بيماري­زا در جامعه داشته باشند، نگاه جديدي را به سوي فتنه مذكور ايجاد كرد.

ميكروب عنصري است كه به محض يافتن زمينه مساعد براي رشد و نمو، خود را به آن مي­رساند و آفت خود ساخته را به فضاي مساعد اطراف خود مي­پراكند.

ميكروب عنصري است كه موجب بيماري و زمين­گير كردن جامعه تحت پوشش خود مي­شود.

ميكروب عنصري است كه اگر رها شود و با آن مقابله نشود مي­تواند انسانهاي زيادي را دچار آفت و بيماري خود بنمايد.

ميكروبهاي سياسي فضاي سياسي جامعه را آلوده مي­كنند و اگر با آنها مقابله نشود مي­تواند بعنوان يك اپيدمي، آلودگي سياسي را به اقشار مردم منتقل كند.

واكسينه شدن در مقابل ميكروب يعني از ميكروب ضعيف به بدن افراد تزريق كردن و آنها را براي مقابله با ميكروب قوي­تر آماده كردن. اين آمادگي هم در سربازان تن انسان پديد مي­آيد هم در مكانيزم كلي بدن وهماهنگي­هايي كه بايد بين اعضاء و جوارح براي مقابله با ميكروب وجودداشته باشد.

مقام معظم رهبري در جمع مردم قم فرمودند فتنه سال 88 كشور را و مردم را بر ضد ميكروبهاي سياسي و اجتماعي­اي كه مي­تواند اثر بگذارد مجهز و واكسينه كرد. بصيرت مردم را بيشتر كرد تا كه:

1-فريب اشخاص انقلابي نما را نخورند.

2-به سابقه افراد و شعارهاي آنها در دفاع از امام و ارزش­ها به تنهايي تكيه نكنند.

3-حق را با اشخاص نسنجند بلكه اشخاص را با حق بسنجند

4-ارتباطات، حاميان و پشتيبانان معنوي و مالي افراد را در انتخاب­ها مورد دقت قرار دهند

5-ريشه پشتيباني و حمايت بيگانگان از افراد و جريانهاي سياسي را مطالعه كنند.

6-تحت تاثير جنگ رواني و حربه­هاي عوام­فريب مثل دروغ و تقلب و... قرار نگيرند.

7-اگر اجازه پيشروي به اين ميكروبها بدهند تا زدن ريشه اعتقادات و باورهاي جامعه هم پيش خواهند رفت

8-اين ميكروها به هيچ كس رحم نمي­كنند، عوام وخواص واكسينه نشده و بي بصيرت را بيمار مي­كنند

9-براي مقابله با اين ميكروبها، وحدت و انسجام و بسيج عمومي اندامها وسربازان مدافع جامعه كه همان تن است، تحت فرماندهي كل مغز يعني ولايت لازم و ضروري است.

10-                  جامعه­اي كه در برابر اين ميكروب واكسينه شود در برابر ميكروبهاي قوي­تر دشمن كه با قدرت و توان بيشتري بخواهد حمله كند، هوشيار، بيدار و مقاوم و آماده­باش است.

اينك بايد ديد چرا اين ميكروبهاي سياسي مضمحل شده و آسيب ديده­اي كه ديگر دشمنان خارجي هم به آنها اميدي ندارند و مثل دستمال آنها را پرت كرده و مهره سوخته­شان مي­دانند، كه گاه با پارازيت­هاي خنده­آور و مضحك بر هزينه طرفداران خود مي­افزايند و پاي خود را بيشتر در گِل ساخته از بي بصيرتي­شان فشار مي­دهند. اين نيست جز اينكه بر اين باور باشيم كه واكنش جامعه و اهل بصيرت در قبال اين ميكروبهاي سياسي موجب از كار انداختن مغز و قدرت تفكر و آينده انديشي و درست تصميم­گيري آنها شده است.

به همين خاطر فكر مي­كنند هنوز هم سلول­هاي ديگر جامعه پس از واكسينه شدن به آنها اعتنا دارند و مثل آنها عمل مي­كنند.

مردم قم در سفر مقام معظم رهبري اثبات كردندكه واكسينه شدن در برابر اين ميكروبهاي سياسي يعني چه؟

بسيج بصيرانبسیج مقاومت در طی دوران جنگ تا كنون در عرصه­های دفاعی، نظامی، انتظامی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی به عنوان عظیم­ترین ظرفیت برای فعالیت نیروههای مردمی پشتیبان انقلاب اسلامی حماسه­های شگرفی را آفریده است.

اگرچه در آغاز این نیروی مردمی برای دفاع نظامی از كشور شكل گرفت ولی پس از جنگ، بسیج مقاوت با ورود به عرصه­های مختلف ملی اعم از فرهنگی، بهداشتی، اجتماعی و سیاسی در پاسداری از انقلاب اسلامی و تربیت جوانان تراز مكتب و انقلابی خدمات ارزنده­ای به نظام مقدس جمهوری اسلامی نمود.

پركردن خلاء­های موجود در عرصه­های گوناگون كشور توسط این نیرو بسیاری از مشكلات مهم را از سر راه پیشرفت كشور برداشته است، همچنان كه در حوادث ناگوار زلزله و سیل و غیره نیز این نیروی مردمی كمك شایانی به آسیب دیدگان نموده است.

آنچه اهمیت این نیروی مردمی را صد چندان می­كند، چند نكته است.

1-بسیج با كادرسازی و تربیت دینی و سیاسی و نظامی نیروهای خود كه قریب به 20 میلیون نفر از جوانان كشور را در برخواهد گرفت بزرگترین و عظیم­ترین ظرفیت نیروی دفاع مردمی ایران اسلامی را پدید آورده كه می­تواند در تمام عرصه­ها حضوری آگاهانه و هوشیارانه و خستگی­ناپذیر داشته باشد.

2-بسیج در عین اینكه از توان و آموزش نظامی برخوردار است ولی نیروی غیرنظامی و مردمی است كه می­تواند در صحنه­های سیاسی حضوری فعال و تعیین كننده داشته و در سرنوشت كشور موثر باشد.

3-هوشیاری بسیج در برابر توطئه­ها و فتنه­های دشمن­ساز نشان از بصیرت بالای این قشر در دشمن شناسی و اقدام به موقع همراه با اخلاص بوده است كه عصبانیت دشمنان و منافقان خارجی و داخلی را برانگیخته و سیل انتقادات و اهانت­های نامردمان را علیه این شجره طیبه روانه ساخته است.

امروز رهبر فرزانه انقلاب كه نمره قبولی به حركت و اقدام بسیج در مهار فتنه 88 دادند می­توان ادعا كرد كه حرف­شنوی و تبعیت این نیروی مردمی و مخلص از ولایت، بیعت مومنان حاضر در غدیر خم با جانشین رهبر انقلاب اسلامی را تداعی می­كند، بیعتی كه بر خلاف آن عصر و زمان به جریان ناكثین، مارقین و قاسطین تبدیل نخواهد شد بلكه بسیجیان امروز وفاداران راستین به ولایت و ایستادگان با ایمان در برابر خوارج، ناكثین، مارقین و قاسطین زمان هستند.

شرحی بر حدیث ولایت
 عبور از فتنه
حمیدرضا ترقی

   فتنه سال گذشته كه هر روز ابعاد جدیدی از اسرار و زوایای ناپیدای آن افشاء و از پشت غبار فتنه بیرون می­آید در نوع خود یكی از پدیده­های خطرناك و كمرشكن برای انقلاب می­توانست باشد، زیرا ظرفیت این فتنه برای آسیب رساندن به نظام و انقلاب و كشور و دستاوردهای گرانسنگ آن بسیار بالا بود.

فتنه­ای كه به روی آن غرب و دشمنان انقلاب اسلامی سرمایه­گذاری وسیعی كرده بودند و سرمایه اجتماعی عظیمی را بكار گرفته بودند تا حتماً به اهداف خود رسیده و پیروز شوند.

جامعه و نخبگان در برخورد با پدیده فتنه به چند دسته تبدیل شدند:

1-گروهی كه به علت فقدان بصیرت در غبار فتنه گمراه شده و از مسیر حق منحرف گردیدند.

2-گروهی كه در برابر فتنه سكوت كردند و با عدم ورود به صحنه سعی در حفظ خود داشتند.

3-گروهی كه فتنه را شناختند و با چراغ بصیرت راه را درست انتخاب كردند و اشتباه نكردند

4-گروهی كه با شناخت فتنه و اهداف آن به مقابله برخاسته و روز به روز بر ریزش­های آنها می­افزاید.

اینكه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مردم اصفهان 26/8/89 فرمودند ملت ایران از یك امتحان عبور كرد، از یك فتنه عبور كرد، بیانگر این حقیقت است كه آزمون سخت و دشوار فتنه برای ملت ایران كه از رشد سیاسی و بصیرت بالایی برخوردار است به راحتی قابل عبور است و ملت ایران با درك درست از شرایط سیاسی كشور و تمیز حق و باطل در 9 دی و 22 بهمن سال گذشته با سربلندی از فتنه عبور كردند.

این در حالی است كه هنوز عده­ای از نخبگان بی بصیرت در میان گردو غبار فتنه گیر كرده و سرگردان مانده­اند و عده­ای تازه متوجه فتنه شده و راه خود را می­یابند و عده­ای متاسفانه راه گم كرده و در وادی كویر جهالت و لجاجت و خباثت و خیانت در حال حركت هستند و امیدی به نجات آنها نیست.

رهبر فرزانه راه عبور از فتنه را در جمع مردم اصفهان اینگونه ترسیم فرمودند:

1-غالب شدن بر هوای نفس

2-بكارگیری بصیرت

3-موقع شناسی

4-انجام كار لازم در شرایط فتنه

5-دشمن شناسی

هر فرد و نخبه و گروهی كه از این عوامل ضد فتنه بهره­مند باشد قطعاً می­تواند از گزند آن مصون بماند و آسیبی از ناحیه این فتنه به او نرسد.

عبور مطلوب

اما اینكه چگونه از فتنه عبور كنیم كه مطلوب باشد برای شرایط كنونی جامعه بسیار مهم است، لذا عبوری از فتنه مطلوب است كه:

1-نوع فتنه و فتنه­گران و اهداف پنهان آن را بشناسیم.

2-با توجه به سرنوشت فتنه­گران و طرفداران آنها در جامعه مراقبت كنیم فریب آنها را نخوریم

3-بوسیله فتنه نخبگان و خواص و عوام را بیازمائیم و شناخت بیشتری نسبت به میزان پایبندی آنها به آرمانها و اصول انقلاب و نظام پیدا كنیم.

4-نقاط آسیب پذیر جامعه را در برابر فتنه شناسایی و آن را اصلاح كنیم

5-خود را با برخورد مناسب با فتنه در برابر توطئه­های سخت­تر واكسینه كنیم

6-جریان شناسی شده و دوست و دشمن را از یكدیگر باز شناسیم

خائنان بعد از فتنه

رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای تبیین ابعاد فتنه­ی 88 و توصیه به مردم برای مراقبت نسبت به تلاش­هایی كه توسط دشمنان برای ایجاد شكاف و ایجاد فتنه و بدبینی نسبت به نظام اسلامی می­شود، ویژگی خائنان فضای فتنه را اینگونه برشمردند:

1-كسانی كه بدون هیچ قید و بندی و ملاحظه­ای نظام اسلامی را متهم می­كنند

2-كسانی كه به نیابت از دشمن هر چه به دهانشان می­آید می­گویند و حرفهای آنها را نشخوار می­كنند

3-كسانی كه مردم را نسبت به مسئولان و خدمتگزاران جامعه بدبین می­كنند

4-كسانی كه فضای یأس آلود را در جامعه پدید می­آورند

5-كسانی كه به گسترش فساد اخلاقی در بین جامعه و جوانان مشغولند

6-كسانی كه به جای رادیوها و صداهای دستگاههای تبلیغاتی جبهه ضد اسلام و صهیونیستها و آمریكایی­ها سخن می­گویند و تبلیغ می­كنند

اینان خائنان به جامعه اسلامی هستند كه مردم باید آنها را شناخته و از خود طرد كرد و دستگاه قضایی با آنها برخورد قاطع داشته و به جرم خیانت به جامعه و مردم آنها را مجازات نماید.

پشتوانه همه­ی پیشرفتها

رهبر معظم انقلاب اسلامی پشتوانه همه­ی پیشرفتهای مادی و معنوی ملت عزیز ایران را برخورداری از ایمان دانسته و این احساس عمومی در جامعه را كه كار و تلاش خود را چون به خاطر خداست، ضایع شده نمی­پندارد و آن را بیهوده تصور نمی­كند و كارها و تلاش­ها این معنا و مفهوم ارزشی را پیدا كرده و آن را می­ستایند.

لذا این پشتوانه بوده كه تا كنون موجب ناكامی دشمنان علیه نظام و انقلاب شده است.

یقیناً پایبندی مردم عزیز به این پشتوانه و حفظ ایمان و اعتقاد به همین ارزشهاست كه پیشرفت­های شگرف ملت در عرصه­های گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را تداوم خواهد بخشید. انشاءالله

 

حمیدرضا ترقی
كيفر­خواست عليه سران فتنه

سر مقاله هفته نامه شما - شماره 685

دانشجويان متعهد دانشگاههاي كشور در آستانه 16 آذر و روز دانشجو به اقدامي ارزشمند و مسئولانه دست زدند و قرار است كيفرخواستي را عليه سران فتنه كه در روند تقابل با نظام اسلامي گوي سبقت را از ضد انقلابيون و سلطنت­طلبان ربوده و با بيانيه مربوط به 16 آذر پرونده ضديت با نظام اسلامي­شان را سنگين­تر ساختند، تهيه نمايند.

اين اقدام پسنديده براي قشر جوان كشور ما كه بعضاً ممكن است فريب شعارهاي تو خالي و ادعاهاي دروغين فتنه­گران را خورده باشند و در ميان گرد و غبار فتنه و شبهه­افكني­هاي آنان تميز حق از باطل برايشان دشوار شده باشد مي­تواند بسيار آگاهي­بخش و مفيد باشد.

سران فتنه علاوه بر ظلمي كه در حق تنها نظام اسلامي برخاسته از رأي مردم كه مورد غضب استكبار و دشمنان اسلام و صهيونيسم است، دستاوردهاي گرانسنگ اين ملت شريف و مجاهد را زير سئوال برده و با افزودن بر طمع دشمنان عليه نظام اسلامي و گرا دادن به دشمن براي حمله و تحريم و افزودن دشمني­ها به مردم نيز خيانت نموده و علي رغم اينكه هر روز با بيانيه­هاي براندازانه خود تيشه بر ضد نظام مي­زنند، مدعي عدم آزادي مي­شوند.

سران فتنه با بسترسازي و ناامني در كشور و باز كردن راه براي دخالت بيگانگان و تروريستها و اغتشاشگران مسئول حوادث ناامني و ترورهاي اخير كشورند.

اينان نمي­دانند كه اگر يك روز و چند ساعت مسئولان كشور سران فتنه را به خودشان واگذارند و دست از حفاظت و تأمين امنيت آنها بردارند، ملت خسارت ديده ايران از فتنة فتنه­گران چه بر سر آنها خواهد آورد.

آن وقت خواهند فهميد كه آيا آنها جايي در بين ملت دارند يا رئيس جمهوري كه هنوز هم مردم در استقبالش در سفرهاي استاني سرودست مي­شكنند  و حماسه مي­آفرينند؟

آنوقت خواهند فهميد كه ولايت­مداران كشور همچون مردم قم با عشق و رضا مشتاق شنيدن هدايت­هاي رهبري­اند و كسي بر آنها سخن و مطلبي را تحميل نمي­كند.

متأسفانه استبداد به رأي و خودشيفتگي و خودخواهي و تحجّر سياسي آنچنان سران فتنه را فرا گرفته كه آخور بين شده و پيش پاي خود را مي­بينند و قادر به ذره­اي دورانديشي و دورتر ديدن نيستند خود به قانون اساسي عمل نمي­كنند و قانون را زير پا مي­گذارند، آن وقت از اجراي بدون تنازل قانون اساسي و قانون­گرايي حرف مي­زنند!

خود به فلسفه سياسي امام اعتقادي ندارند و خون به دل امام كردند ولي دم از ديدگاههاي امام مي­زنند!

خود مسير ديكتاتوري اقليت بر اكثريت را دنبال مي­كنند و آن وقت از استبداد و ديكتاتوري در كشور نگرانند!

خود رأي مردم را زير پا گذاشته و راي اكثريت را قبول نمي­كنند و آن وقت دم از احترام به آراء مردم مي­زنند!

خود ناكارآمدي خود را كه منجر به نوشيدن جام زهر به امام شده اثبات كرده­اند، آن وقت دم ازناكارآمدي دولتي مي­زنند كه تمام عقب ماندگي­ها و خسارات اينان را جبران كرده است.

خود با فريب بعضي از دانشجويان بافرمول «دروغ» و «تقلب» كه از انقلابهاي رنگين غرب گرفته بودند، در قشر دانشجويي سياست­زدگي ايجاد كردند حال دم از تحرك سياسي در بين دانشجويان مي­زنند.

خود سراپا ناآگاهي و فقدان بصيرت و بي تحليلي سياسي­اند، آنوقت  بر مردمي كه بصيرت خود را در فتنه سال 88 نشان دادند و از خواص ساكت و مردود جلو افتادند سفارش به گسترش آگاهي مي­كنند.

خود آلوده به التقاط و سوسياليستي نگري به اسلام­اند و دم از اسلام رحماني مي­زنند.

خود بداخلاق­ترين عناصر در رقابت­هاي سياسي عصر حاضرند و به هيچ معيار و ارزشي پايبند نيستند و آنگاه دم از رفع آلودگي­هاي اخلاقي در جامعه مي­زنند.

اينان بسان تنها ماندگان خودخواه از سيل خروشان جامعه ديگر كسي را در اطراف خود ندارند، ولي چشمان خود را بروي واقعيات بسته و طرفداران خود را بي شمار مي­پندارند زيرا شمارش آنها موجب رسوايي مي­شود.

آري كيفر خواست سران فتنه بايد به كيفرخواستي ملي تبديل شود تا در پيشگاه ملت محاكمه و به مجازات خود برسند.
 حمیدرضا ترقی
 

رفع تحريم شرط مذاکره
سرمقاله هفته نامه شما - شماره 686
 برخورد با اقتدار هيئت مذاكره كننده ايران در ژنو كه موجب باخت غرب در پشت ميز مذاكره و حاشاي آن در رسانه­ها شده، ثابت كرد ايستادگي و مقاومت ملت ومسئولان ايران بر حق مسلم هسته­اي­شان دنياي غرب را وادار به پذيرش ايران هسته­اي خواهد كرد.

شكست غرب در تحريم اقتصادي عليه ايران و دست يازيدن به جنايت و ترور و جاسوسي عليه ايران و ناتواني ديپلماسي زور و تهديد آنها براي تغيير رفتار و موضع جمهوري اسلامي و پيشرفت سريع ايران در مسير دستيابي به فناوري­ها و توليدات هسته­اي صلح­آميز بويژه خودكفايي درتوليد كيك زرد.

اگر چه از چشم بعضي غرض­ورزان و مرعوبين و بهانه­گيران داخلي به دور است ولي براي محاسبات بين­المللي دشمنان پوشيده نيست.

مذاكرات ژنو3 نشان داد كه ايران مصمم است راه هسته­اي صلح­آميز خود را بدون هيچ سستي و تعللي ادامه دهد و ذره­اي از حق مسلم ملت ايران كوتاه نخواهد آمد.

غربي­ها كه تصور مي­كردند ايران پس از تحمل فشارهاي تحريم اقتصادي و ترور دانشمندان هسته­اي­اش دستها را به علامت تسليم بالا برده و غني­سازي را متوقف سازد، ديدند كه نه تنها غني­سازي متوقف نشد و در ايران علامتي از تسليم و سازش و عقب­نشيني وجود ندارد، بلكه تهاجم گروه مذاكره كننده ايران عليه 1+5 بخاطر دخالت در ترور دانشمند هسته­اي ايران و سكوت آنها در برابر اين اتهام، نتيجه مذاكرات را به نفع ايران رغم زد.

اينك شرط دولت و هيئت مذاكره كننده براي تداوم اين مذاكرات بسيار مهم و سرنوشت­ساز است زيرا اگر غرب مذاكره را براي مذاكره بخواهد، بايد دست از تحريم ايران بردارد. تا شرايط براي مذاكره در بهمن ماه در تركيه فراهم گردد و اگر مذاكره را براي بررسي مسايل جهاني بپذيرد و دنبال كند، باز هم بايد دست از تحريم بردارد، و در هر دو صورت ايران برنده مذاكره در آينده نيز خواهد بود.

ابتكار احمدي نژاد و آقاي جليلي در اين دور مذاكره غرب را كاملاً مات و وادار به واكنش نابخردانه و حيله­گرانه­ي خانم اشتون كرد، تا بر خلاف مصوبات داخلي جلسه­ي مذاكره، مواردي را اعلام كند كه مي­داند دروغ است.

اينك ايران سربلند و سرافراز از پشت ميز مذاكره برخاسته در حالي كه غرب را متهم به ترور دانشمندان هسته­اي و سوء استفاده از اطلاعات بازرسان آژانس نموده و با قدرت فرمان دستور جلسه­ي مذاكره را در دست گرفته است.

بدون شك اگر مسئولان ايراني بتوانند در مسير مذاكره تحريم اقتصادي را لغو كنند يكي از بزرگترين حوادث و وقايع اقتصادي و سياسي در دولت دهم رقم خواهد خورد و زمينه و بستررشد جهشي اقتصادي و اجتماعي كشور را فراهم خواهد ساخت.

اين شرط خواست ملت و همه مسئولان ايران است و دولت و گروه مذاكره كننده بايد آن را به عنوان يك خواست ملي دنبال نمايد.

 

 

 

حمیدرضا ترقی
اگر امام خميني(ره) بود

سرمقاله هفته نامه شما - شماره 689

اطاله رسيدگي به پرونده سران فتنه و افتادن دستگاه قضايي به دام محاكمه معكوس آنچنان فتنه­گران را پررو و جسور كرد كه در عين متهم بودن به خيانت و ظلم عليه نظام اسلامي و ملت فداكار ايران و در عين ارتكاب به گناه بزرگ اميدوار كردن دشمن براي بازگشت به صحنه سياسي كشور شرط مي­گذارند و با رجزخواني­هاي مسخره بيد لرزان خود را محكم و استوار جلوه مي­دهند.

بي شك اگر دستگاه قضايي كشور درطي 18 ماه گذشته هر ماه يك كيفرخواست از خيانتها و دروغها و مظالم و خسارات وارده به پيشرفت كشور توسط سران و عناصر فتنه­گر در كشور را صادر و به اطلاع ملت ايران مي­رساند تا خود فتنه­گران نيز پي به جرائم سنگين خود ببرند، آنچنان جسور و پررو نمي­شدند كه پروژه شكايت معكوس را طراحي و دنبال كنند و با محكوم شدن مدير مسئول روزنامه­اي فرياد اناالحق سردهند و يا اينكه همچون عناصر طلبكار كه انگار نظام اسلامي محتاج آنهاست و دل ملت براي برگشت آنها به صحنه سياسي لك زده براي اجابت اين خواست، شرط و شروط بگذارند، در حالي كه ملت ايران در سالگرد 9 دي بار ديگر عليه فتنه­گران قيام كرد و راه بازگشت آنها را براي هميشه بست.

مضحك­تر از همه نوشته شيخ اصلاحات است كه به توجيه حمايت بيگانگان از خود و فتنه سبز پرداخته و با اگر امام(ره) بود چه مي­كرد؟ سعي در تبرئه خود از خيانت به نظام نموده است.

مگر امام(ره) نگفت اگر دشمن از شما تعريف كرد در كار خود شك كنيد.

مگر امام(ره) در برابر احكام صادره توسط مرحوم خلخالي چه كرد؟

مگر امام(ره) با قائم مقام خود به خاطر تاثير پذيري از دشمن و منافقين چه كرد؟

مگر امام(ره) در برابر برخورد با كودتاي شريعتمداري چه برخوردي كردند؟

مگر امام(ره) با انقلاب فرهنگي بساط دانشجويان و اساتيد ضد انقلاب را در دانشگاه برنچيد.

مگر امام(ره) با كودتاگران منافق داخلي همدست با منافقين متجاوز در عمليات مرصاد چه كرد؟

اگر امام(ره) از زندان شما در بنياد شهيد خبر داشت چه مي­كرد؟

اگر امام(ره) امروز از مصارف اموال مجهول­المالكي كه در اختيار شما گذاشته بود خبر داشت چه مي­كرد؟

اگر امام(ره) امروز از نظرات شما نسبت به ولايت فقيه خبر داشت به شما چه مي­گفت؟

مگر رهبر معظم انقلاب با حكم حكومتي خود راه را براي رفتن شما به مجلس ششم باز نكردند؟

مگر رهبر معظم انقلاب زودترين فرد برخورد كننده با كهريزك نبودند؟

مگر رهبر معظم انقلاب مبارزه با فساد را از همه زودتر شروع نكردند و مگر بيشترين مفسدان اقتصادي از دوستان و همفكران و وابستگان و حتي معاون اول شما نبودند؟

مگر رهبر معظم انقلاب در برابر حادثه 18 تير كه شما و دوستانتان به راه انداختيد و عده­اي دانشجو را فريب داده و آلت دست استكبار كرديد فرياد استرجا سرندادند و با آسيب ديدگان همدردي نكردند و دستور پيگيري و مجازات ندادند؟

مگر رهبر معظم انقلاب براي بررسي اعتراضات بي اساس شما در انتخابات هيئت تعيين نكردند و خود وقت نگذاشتند.

مگر رهبر معظم انقلاب در برابر نامه­هاي سراپا بي مهري و جسارت امثال شما و نخبگان بي بصيرت همراه و پشتيبانتان سعه صدر بي نظيري به خرج ندادند؟

بله اگر امام(ره) بود شما جرأت چنين جسارتها وموضع­گيريهاي به خود نمي­داديد، مثل همان طلحه و زبيرهايي كه تا وقتي پيامبر(ص) زنده بود آنگونه بودند، ولي همين كه پيامبر(ص) سر بر زمين گذاشت تا عمق دوزخ پيش رفتند.

اي كاش خداوند به ذهن و فكر شما فتنه­گران تلنگري مي­زد و از خواب غفلت بيدارتان مي­كرد؟

اي كاش قلب­هاي سياه شده شما از القائات دروغين مغرضان لكه آينه­اي براي تجلي حق پيدا مي­شد؟

اي كاش در خدا اندكي بصيرت به شما مي­داد تا زحمات چندين ساله خود را اينگونه به باد فنا نمي­داديد؟

اي كاش بجاي 18 ماه مانع­تراشي و مشكل­تراشي براي پيشرفت كشور همراه ملت مي­شديد و همت مضاعف، تلاش مضاعف را براي پيشرفت كشور به سوي آرمانهاي امام و انقلاب دنبال مي­كرديد؟

اما يقين بدانيد كه ملت ايران ديگر علاقه­اي به شنيدن دفاعيات سراپا هجو و توجيهات غيرقابل قبول شما براي اين ظلم و خيانت به نظام اسلامي ندارد و خدا بهترين داور است.

 

 

شرحي بر حديث ولايت

گناه بزرگ اميدوار كردن دشمن

حميدرضا ترقي

در جنگ رواني نااميدسازي دشمن از ضربه زدن و نفوذ به جبهه خودي يكي از ابزارهاي كارآمد به حساب مي­آيد. به هر ميزان كه بتوانيد در جبهه دشمن يأس و نااميدي از پيروزي و موفقيت در جنگ را بپراكنيد و به هر ميزاني كه بتوانيد مانع نفوذ دشمن در صفوف جبهه خودي شويد، امكان پيروزي­تان افزايش مي­يابد.

به همين خاطر در نقطه مقابل هر گونه اقدامي كه موجب اميدوار شدن دشمن به پيروزي گردد اشتباه بزرگ و استراتژيك به حساب مي­آيد.

در جنگ نرم و رواني امروز استكبار جهاني عليه انقلاب و نظام اسلامي كاملا مي­توان تلاش وسيع و گسترده امپرياليسم خبري و رسانه­هاي او را در القاء يأس در جبهه اسلامي و القاء اميد در جبهه كفر ونفاق دشمن را احساس كرد.

دشمنان خارجي و بيگانگان دل به عواملي در داخل كشور دوخته­اند كه بتوانند راه را براي سلطه دوباره آنها هموار سازند، دل به سست عنصران فاقد بصيرتي دوخته­اند كه فقط جلوپاي خودرا مي­بينند و لذت آني را به عزت ابدي ترجيح مي­دهند.

در جبهه خودي متأسفانه كساني يافت مي­شوند كه سر در گرو مطامع دشمن دوخته و به طمع و وعده­هاي دروغين آنان به جبهه اسلام پشت مي­كنند.

در طي سي سال گذشته جريانهاي سياسي متعددي دشمن را اميدوار به حمله و پيروزي بر ملت ايران كردند.

ليبرالهاي نهضت آزادي در همان ابتدا آمريكايي­ها را به طمع انداختند تا راه سلطه دوباره بر اين ملت را همواركنند.

غربگراهاي وابسته­اي مثل بني صدر كه دل در گرو آزادي غربي داشتند با منافقين متحد شده و عليه نظام اسلامي موضع گرفتند.

تكنوكراتهايي كه با افزايش بازار مصرف داخلي و رونق توليد، به فاصله طبقاتي دامن زده و اختصاصي­سازي در اقتصاد را دنبال كردند و فرهنگ مصرف غربي را در كشور ترويج نمودند به شكل ديگري در جبهه دشمن ايجاد اميد نموده و آنها را در كشور ما به طمع انداختند.

اصلاح­طلبان عرف­گرا و سكولاري كه با جداسازي دين از سياست به دنبال توسعه منهاي عدالت و ارزشها بودند در اميدوار كردن دشمن آنچنان پيش رفتند كه تصور كرد با دوگانگي در قدرت در مسير براندازي نظام مي­تواند به سرعت پيش رفته و امام(ره) و انقلاب را به موزه بسپارد و دموكراسي خواهي­غربي را جايگزين نظام اسلامي مبتني بر ولايت فقيه نمايد.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با مردم گيلان در 23 محرم امسال فرمودند:

«بايد دشمن از دست يافتن بر سرنوشت اين ملت به كلي مأيوس شود»

مفهوم اين سخن اين است كه ملت ايران نبايد اجازه دهد از مسير انتخابات آزاد در كشور، عناصر مزدور و وابسته به دشمن به قدرت برسند و بر سرنوشت ملت مسلط گردند.

ملت ايران نبايد اجازه دهد كساني با انتخاب ناآگاهانه مردم روي كار بيايند كه مورد قبول و علاقه و تعريف و تمجيد آمريكا باشند.

ملت ايران نبايد اجازه دهد كساني كه در عملكرد و مواضع و باطنشان دل در گرو غرب و دشمن دارند با ظاهري اسلامي و انقلابي از مردم رأي بگيرند و بر سرنوشت آنان مسلط شوند.

چه دشمنان اين انقلاب و نظام و چه كساني كه همراه و همگرا و همفكر آنان در داخل هستند نبايد از فيلتر شوراي نگهبان و نظارت بر انتخابات عبور كنند و رأي مردم را با حيله و فريب تصاحب كنند.

معظم له نكته مهم ديگري را نيز مورد تائيد قرار دادند و آن اين بود كه:

«گناه بزرگي كه برخي از دست­اندكاران فتنه­ها در كشور انجام مي­دهند، اميدوار كردن دشمن است، دشمن را اميدوار مي­كنند كه مي­تواند منفذي در بين مردم، در بين عوامل گوناگون، در بين مسئولان نظام باز كند.

دشمن سال گذشته با كارهاي اينها (فتنه­­گران) اميدوار شد.»

اين گناه بزرگ و نابخشودني، جز خيانت به ملت و همكاري با دشمن و گرا دادن به دشمن براي حمله به نظام و انقلاب هيچ تفاوتي ندارد.

اميدوار كردن دشمن به اينكه هنوز راهي براي ضربه زدن به نظام اسلامي وجود دارد، جرمي سنگين و ننگي عظيم و بايد همراه با كيفري سنگين باشد.

كساني كه امروز به دشمن اميد مي­دهند كه مي­توان در بين مردم اختلاف­افكني كرد؟

كساني كه امروز به دشمن اميد مي­دهند كه مي­توان بين قواي سه گانه جدايي و اختلاف افكند؟

كساني كه امروز به دشمن اميد مي­دهند كه مي­توان بين خواست مردم و نظام جدايي ايجاد كرد؟

كساني كه امروز به دشمن اميد مي­دهند كه مي­شود بزرگترين حماسه حضور مردم را زير سئوال برد.

كساني كه امروز به دشمن اميد مي­دهند كه مي­شود علما و مجتهدين را به تعارض واختلاف با نظام اسلامي واداشت.

كساني كه امروز به دشمن اميد مي­دهند كه مي­شود با نافرماني مدني به نظام اسلامي ضربه زد.

اينها به واقع خائنان و ظالمان و مزدوراني هستند كه در خدمت دشمن و اهداف آن قرار گرفته و كمر به براندازي نظام اسلامي بسته­اند.

سران فتنه كه همچون مثلثي شوم دستاوردهاي عظيم و گرانسنگ اين ملت را بيش از يكسال است به بازي گرفته­اند بايد به خيانت­هاي خود عليه اين ملت آزاد و فداكار و با عزت در دادگاه عدل اسلامي و عدل الهي پاسخ دهند و ملت ايران قطعاً اين ظلم در حق نظام را نخواهد بخشيد.

سر مقاله هفته نامه شماره 690
بحران­زايي آمريكا و اسرائيل در منطقه

حمیدرضا ترقی

با نگاهي به تحولات و رفت و آمدها و ملاقاتهاي سران سياسي منطقه مي­توان شاهد چند بحران بالقوه در منطقه بود.

1-   دادگاه فرمايشي ترور رفيق حريري توسط آمريكا و آثار آن بر اوضاع سياسي لبنان

2-   رقابت درون خانوادگي در پادشاهي عربستان براي به دست گرفتن قدرت

3-   موج دستگيري مبارزين و انقلابيون مسلمان در كشورهاي آذربايجان و بحرين

4-   به بن­بست رسيدن مذاكرات سازش و حملات اسرائيل به جنوب غزه

5-   درگيري حزب ليكود اسرائيل با دولت اين كشور به خاطر منزوي كردن دولت اسرائيل

6-   سفر خانم كلينتون به كشورهاي عربي منطقه براي تداوم ايران هراسي

7-   افشاء نقش موساد و آمريكا در ترور دانشمندان هسته­اي ايران

8-   توسعه و گسترش عمليات و برنامه­هاي جاسوسي آمريكا و اسرائيل در منطقه به ويژه عليه ايران

9-   حضور غيرمنتظره بايدن در افغانستان و تداوم بمباران مناطق پاكستان توسط ارتش آمريكا

10-                       سرنگوني هواپيماهاي جاسوسي بدون سرنشين آمريكا در خليج فارس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

رخدادهاي فوق در شرايطي به وقوع مي­پيوندد كه اقتدار اطلاعاتي و دفاعي و نظامي جمهوري اسلامي به بهترين وجهي خود را نشان داده و توانايي ايران براي عبور از اين بحران­ها روشن است، ولي علي­رغم اين اقتدار و توانايي پيچيده­تر شدن شرايط سياسي و اقتصادي و امنيتي منطقه كه شكست پي در پي طرحها و برنامه­هاي آمريكا و غرب در منطقه را در برداشته بحران­هاي منطقه را به سوي خشونت و واكنش­هاي وسيع مردمي مي­كشاند. لبنان به نقطه جوش نزديك شده و صبر مردم آذربايجان از اسلام­ستيزي دولت به خاطر دخالت صهيونيستها لبريز گرديده و انحصارطلبي و ديكتاتوري حكومت بحرين عليه شيعيان هر از چند گاهي فضاي آن كشور را متشنج مي­سازد.

مذاكرات سازش با اسرائيل به علت ادامه شهرك­سازي و حملات اسرائيل به مناطق فلسطيني و محاصره غزه به بن­بست رسيده و تظاهرات ضددولتي در اسرائيل را نيز دامن زده است.

خانم كلينتون با سفر به كشورهاي عربي منطقه و جنوب خليج فارس در تلاش است جلو نزديكي كشورهاي عربي با ايران را گرفته و بر شكاف بين آنها با ايران بيافزايد.

اقدامات جسورانه و علني تروريستي اسرائيل عليه دانشمندان هسته­اي ايران با هيچ مانعي از سوي مجامع بين­المللي روبرو نيست و آمريكايي­ها با صراحت به تردد هواپيماهاي جاسوسي خود اعتراف مي­كنند.

آنچنان قانون جنگل حاكم بر جهان شده كه آمريكايي­ها كشورهاي منطقه را دعوت به جاسوسي عليه ايران مي­كنند.

مجموعه اين بحران­زايي­ها در اطراف ايران كه بي شك بي ارتباط با آينده كشور عزيزمان نيست مي­طلبد:

1-   وحدت و يكپارچگي ملي را حفظ و با هر گونه اقدام تفرقه­افكنانه مقابله كنيم.

2-   اتحاد و يكپارچگي قواي سه گانه حول محور ولايت حفظ و از هر گونه اقدامي كه بين قوا شكاف و اختلاف ايجاد كند پرهيز شود.

3-   دولت از همه ظرفيت نيروهاي انقلابي و اصولگرا براي پيشرفت سريع كشور در مسير چشم­انداز استفاده كرده و همت مضاعف را براي جبران عقب­افتادگي­ها به كار بندد و خدمت به مردم را افزايش دهد.

4-   مجلس از اشتغال به امور غير اولويت­دار پرهيز نموده  و وقت وزرا را كمتر براي پاسخگويي به مسايل جزيي بگيرد و بيشتر به نظارت و رفع گره­هاي كاري صرف كند.

5-   دستگاه قضايي با برخورد قاطع با متخلفان و منحرفين و خائنين و بازي­خورده­هاي دشمن ذهن مسئولان را از پرداختن به اين نوع مسايل خالي كند.

6-   دستگاه اطلاعاتي كشور با هوشياري و توانمندي همچون گذشته تا كنون سلطه و اقتدار اطلاعاتي خود را بر تحركات جاسوسي حفظ و تداوم بخشد.

7-   نيروي انتظامي با برخورد جدي با خلافكاران و ناامن­سازان و مفسدان اقتصادي و فرهنگي جامعه را سالم­سازي كند.

8-   احزاب و گروههاي سياسي با كار سياسي و فرهنگي مناسب در ميان جامعه اعتمادسازي نمايند و گرايش به تحزب را افزايش دهند تا در انتخابات آينده مجلس  اگر استاني شد توفيق بيشتري داشته باشند.

شرحي بر حديث ولايت

راه اسلام ناب كامل

حميدرضا ترقي

سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در جمع مردم قم و به مناسبت قيام 19 دي سال 56 مردم آن شهر كه به خاطر اهانت روزنامه اطلاعات به حضرت امام خميني(ره) صورت گرفت و به جرقه انقلاب اسلامي براي سوزاندن و به زير كشيدن رژيم ستمشاهي تبديل شد از ابعاد مختلف قابل تأمل و دقت است.

تفاوت نگاه رهبري به 19 دي

رهبر معظم انقلاب اسلامي در تحليل اقدام مردم قم در 19 دي ماه از اين زاويه مي­نگرند:

1-   سيلي خوردن استكبار و جبهه ضد اسلام از مردم قم در 19 دي ماه

2-   احساس تكليف و مسئوليت و شناخت زودتر مردم قم از اوضاع كشور در 19 دي ماه

3-   بصيرت ناشي از روحيه تعهد و ايمان مردم قم و به ميدان آمدنشان در آن روز علي­رغم خشونت و تير و تفنگ دشمن

اما يكي از بزرگاني كه پس از 33 سال در رابطه با 19 دي بيانيه­اي دادند. از اين بعد به 19 دي ماه نگاه كرده­اند.

1-   رسيدن توهين و تهمت به سران روحاني و فضلا و علما و مراجع قم پس از سي سال توسط روحانيت ستيزان

2-   امروز رشيدي مطلق­ها لباس دوستي و ارشاد بر تن كرده­اند.

3-   عده­اي دروغ را اخلاق، تهمت را مبارزه و توهين را جهاد مي­دانند و پشت خاكريزي پناه گرفته­اند.

در ارزيابي اين دو ديدگاه همين جمله مقام معظم رهبري كافي است كه فرمودند:

هر جايي كه ما توانستيم درست بفهميم، درست تشخيص بدهيم، يعني همان بصيرت و بدنبال آن احساس تكليف كرديم، احساس تعهد و مسئوليت كرديم و وارد ميدان شديم غلبه با ما بوده است.

بازيچه­هاي دشمن

رهبر معظم انقلاب اسلامي سران معروف به فتنه را بازيچه­هاي دشمن دانستند كه به وسيله دشمن در اين دام هل داده شدند و بازيچه دست آنها شدند و جرمشان اين بود كه:

1-   گناه كردند

2-   نبايستي بازيچه دشمن مي­شدند

3-   بايد قضيه را زود مي­فهميدند

4-   بايد از غفلت خارج مي­شدند و راهشان را اصلاح مي­كردند

برنامه دشمن چه بود؟

1-   بساط جمهوري اسلامي را جمع كنند

2-   كاري كنند كه نه حقيقت دين و نه شعارهاي ديني هم باقي نماند

3-   اگر توانستند قاعده دولت را به شكل مطلوب خودشان بچينند

4-   اگر نتوانستند قاعده مطلوب را بچينند كشور را به آشوب بكشانند

به لطف و عنايت الهي و بصيرت و هوشياري ملت اين برنامه دشمن شكست خورد و تحقق نيافت.

امروز در چه وضعي هستيم

تحليل مقام معظم رهبري از شرايط كنوني كشور اين است كه:

1-   خط صحيح دين در اين كشور از پيش از فتنه به مراتب قوي­تر شده است.

2-   امروز خط اسلام، خط ايمان به الله، خط انقلاب در كشور و ميان ملت قوي­تر، پررنگ­تر و بالاتر از قبل از فتنه است.

3-   امروز ملت ايران در سياستهاي داخلي خودش مقتدر است.

4-   امروز ملت ايران در سياست خارجي خودش مقتدر است.

5-   امروز جمهوري اسلامي در تاثيرگذاري بر روي منطقه مقتدر است

6-   امروز جمهوري اسلامي در تاثيرگذاري بر روي مسائل جهاني هم مقتدر است

7-   امروز جمهوري اسلامي بر بيداري ملتها تاثير معنوي دارد.

تأييد اقتدار نظام جمهوري اسلامي در عرصه سياست داخلي و خارجي و تاثيرگذاري بر مسايل منطقه و جهان توسط داور اصلي نظام مقدس جمهوري اسلامي و ولي امر مسلمين حاكي از حقيقت غيرقابل انكاري است كه پاسخ بسياري از نقدهاي شبهه­افكني­ها را مي­دهد.

فتنه­گران مي­خواستند ملت را از اسلام و دين و ارزشهاي الهي دور كنند و خط دين و اسلام را در اداره و برنامه­ريزي كشور كمرنگ سازند. ولي خوشبختانه با عنايت خداوند و بصيرت ملت و رهبري و ولايت طرح آنها شكست خورد.

وظيفه امروز چيست؟

رهبر فرزانه انقلاب اسلامي با تأييد بر اينكه ملت عزيز ايران راه خودش را شناخته، قله­ها را شناخته و مي­داند كه به كجا مي­خواهد برود.

راه ما راه رسيدن به اسلام ناب و كامل است. ما با آن اسلام كامل خيلي فاصله داريم و بايد تلاش كنيم خود را به آن اسلام برسانيم.

راه كار چيست؟

1-   بايد همه بيدار باشيم (جوانان، روحانيت و مسئولين كشور) همه بيدار باشند.

2-   از دشمن غفلت نكنيم

3-   دشمن را شكست خورده و ضعيف تلقي نكنيم

4-   مسئولين هر چه مي­توانند به مردم خدمت كنند

5-   مسئولين هر چه مي­توانند كار كنند

6-   همه تلاش كنند يكپارچگي كشور و مسئولين كه خاري در چشم دشمنان است حفظ شود.

بي شك اگر اين هدايتها دقيق مورد توجه و عمل اصولگرايان قرار گيرد حركت صحيح نظام و كشور تضمين مي­شود.  

سرمقاله شماره 691 هفته نامه شما
پاسداري از وحدت اصولگرايان

سر دبیر: حمیدرضا ترقی

وحدت جبهه اصولگرايي از 5 سال پيش يكي از رموز اصلي موفقيت اين جبهه در اداره مطلوب كشور و خدمت بهتر به مردم و ماندن در قدرت با خواست و اراده مردم وعنايت ويژه خداوند بوده است.

پايبندي اين جبهه به آرمانهاي امام و رهبري و شيفتگي براي خدمت به مردم و اتحاد در برابر دشمن موجب گرديده است مردم به اين جريان رو كرده و در پنج انتخابات اخير، شوراها، مجلس هفتم و هشتم و دولت نهم و دهم آنها را انتخاب نمايند، بنابر اين ترديدي نبايد داشت مخالفين تداوم ماندگاري اصولگرايان در قدرت اعم از داخلي و خارج نشين با كمك دشمنان قسم خورده انقلاب و دولتهاي استكباري، سرمايه­گذاري سنگين مالي و معنوي و برنامه­اي را عليه اين مرز موفقيت و ماندگاري بكار نگيرند.

استراتژي دشمن كاملاً روشن و اهداف وبرنامه آنها براي ايجاد اختلاف در بين اصولگرايان و آسيب رساندن از درون امري حتمي و غيرقابل انكار است، دوستان نادان داخلي و گروه­گرايان و تنگ نظران اسير نفس داخلي نيز بارها در ميدان رقيب توپ زده و آگاهانه يا ناآگاهانه اهداف دشمن را در اختلاف­افكني و فشل­سازي انرژي اصولگرايان دنبال كرده­اند.

حافظه تاريخي اصولگرايان فراموش نكرده است كه چگونه روزنامه شرق با چاپ عكس سران شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب همه رشته­هاي اصولگرايان را پنبه كرد و طراحي­هاي وحدت آفرين آنها را خنثي ساخت و اصولگرايان را به گرداب تكثر نامزد انداخت.

امروز نيز كه وحدت اصولگرايان رمز اصلي موفقيت اين جبهه در آينده انقلاب اسلامي است نقشه­ها وطراحي­هاي متعددي از سوي دشمنان بيدار با كمك دوستان غافل، تهيه و اجرا مي­شود تا بلكه بتوانند در بين صفوف اصولگرايان رخنه كرده و انشقاق و تفرقه­اي پديد آورند.

درك اهميت و ضرورت اين استراتژي متاسفانه براي بعضي از مدعيان اصولگرايي كه فاقد بصيرت يا فاقد بلوغ سياسي و تجربي هستند ميسر نگرديده و بعضاً اقدامات و سخن پراكني­ها و موضع­گيريهايي از آنان بروز مي­كند كه زمينه را براي مغرضين فراهم و بر طبل اختلاف و تفرقه مي­كوبند.

نوع و كيفيت سئوال از وزرا در مجلس

نوع و كيفيت برخورد دستگاه قضايي با شكايات عوامل فراري و متهم، عليه نيروهاي اصولگرا

نوع و كيفيت بي توجهي و عدم اجرا و تحمل به قانون در بعضي دولتمردان

كشاندن اختلاف نظرها به رسانه­ها و برخوردهاي علني با يكديگر

گير دادن­هاي بي جهت و فاقد استدلال منطقي به مدارك تحصيلي و... يكديگر

مچ­گيري از حرفها و سخنان شخصيت­هاي موثر دولت

همگي نشانه­ها و علائم اين بيماري و ضعف در كشور است.

امروز پاسداري از وحدت اصولگرايان وظيفه و تكليفي ديني و سياسي است و هيچ كس نبايد در برابر آن بي تفاوت و ساكت و غيرفعال باشد.

اينك كه با همت رئيس جمهور و احزاب و تشكل­هاي معتقد به نظام و رهبري با محوريت سه نفره عسگراولادي، ولايتي، حداد عادل و با پشتيباني و حمايت جامعتين اين هدف را دنبال مي­كنند و به منشور اصولگرايي مورد قبول همه دست يافته­ايم جا دارد كه در راه پاسداري از محوريت وحدت از هيچ تلاشي دريغ نكنيم.

عناصر با نفوذ و موضع­دار اصولگرا سعي نمايند در ميدان، رقيب بازي نكنند و صداقت و يكرنگي را در تعامل و روابط في­مابين مبناي كار قرار دهند.

جريانها و افراد را با منشور اصولگرايي محك زده و سعي در جذب حداكثري داشته باشند.

مرز اصولگرايان بايد با جريانهاي وابسته و مويد و پشتيبان فتنه روشن و شفاف شده و اجازه نفوذ به عوامل فتنه داده نشود.

زيرا وحدت اصولگرايان در صورتي تضمين و تداوم مي­يابد كه عوامل دو رنگ و دو چهره با نفوذ خود مسير حركت را منحرف نكنند.

شرحي بر حديث ولايت

ابزار و عوامل غلبه بر دشمن

حميدرضا ترقي

يكي از موضوعات مهمي كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با مردم قم در 19 دي ماه بيان فرمودند، اشاره به ابزارها و عوامل غلبه بر دشمن بر اساس تجربه چند دهه گذشته انقلاب اسلامي بود، معظم له اين ابزارها را چنين برشمردند:

1-   احساس تكليف كردن

2-   اوضاع را شناختن

3-   وارد ميدان شدن و حضور داشتن در صحنه

احساس تكليف

به تعبير معظم له محتاج برخورداري انسان از روح تعهد و ايمان است، هر اندازه ايمان و تعهد انسان به دين و اسلام و خدا و ولايت بيشتر باشد احساس تكليف و مسئوليت در او افزايش مي­يابد و نسبت به مشكلات و حوادث و مواضع احساس تكليف دارد.

چرا بعضي­ها وقتي حادثه تكان دهنده­اي را مي­بينند عكس­العملي از خود بروز نمي­دهند؟

چرا بعضي­ها علي­رغم اينكه نقشه­هاي دشمن را مي­بينند ولي هيچ احساس تكليف و وظيفه­اي نمي­كنند و واكنشي از خود بروز نمي­دهند؟

چرا بعضي­ها علي­رغم اينكه جبهه­آرايي دشمن عليه انقلاب اسلامي را مي­بينند، صف­آرايي او را در مقابل انقلاب مي­بينند ولي هيچ احساس تكليف و وظيفه­اي در قبال آن ندارد و بي تفاوت از كنار اين صف آرايي دشمن مي­گذرند؟

اينها همه يك علت اساسي دارد و آن ضعف در ايمان و تعهد به باورهاي اعتقادي و ايماني است. انسان متعهد نمي­تواند در برابر صف­آرايي دشمن عليه باورها و اعتقادات و دستاوردهاي ايماني­اش بي تفاوت باشد، اعتقادات در او تعصب و غيرت ديني پديد مي­آورد تا از آرمانها و اعتقادش دفاع كند و اجازه آسيب زدن به دشمن را ندهد. در انسان با تعهد و با ايمان، سستي و بي غيرتي و بي تفاوتي راه ندارد، هميشه بدنبال تكليف زمان است، هميشه بدنبال تشخيص­ وظيفه در شرايط كنوني است.

آيا مي­توان فقدان احساس مسئوليت و تكليف را در مرزداران ارضي و فكري و فرهنگي و اقتصادي توجيه كرد، اگر مرزداري در قبال آماده­باش بيگانه در مرز يا در برابر حمله دشمن به مرزها عكس­العملي از خود نشان ندهد، آنها را متهم به خيانت و سازش با دشمن نمي­كنيم؟

آيا مردم كساني را كه از كنار يك حادثه تصادف بي تفاوت مي­گذرند و حتي به مجروح حادثه كمك نمي­كنند، تقبيح نمي­كنند؟

آيا وقتي احتمال سرقت و دزدي اموال­تان را مي­دهيد، درب خانه و اتومبيل را قفل نمي­كنيد؟

پس چطور مي­شود انسان تحركات دشمن را ببيند و هيچ واكنشي نشان ندهد.

 

اوضاع را شناختن

شناخت اوضاع و احوال جامعه محتاج به بصيرت و شناخت دشمن و درست تشخيص دادن مسايل است. عدم بصيرت در عده­اي از نخبگان آنها را به ترديد و گمراهي مي­كشاند. وقتي فردي اوضاع اطراف خود و جامعه را نشناخت و نحوه آرايش و صف­­آرايي دشمن را نفهميد و يا عينك خوشبيني به چشم داشت و توطئه­ها را به اشتباه خيرخواهي تلقي كرد ترديدي نيست كه اين اوضاع را نمي­شناسد و از بصيرت لازم برخوردار نيست.

چه جامعه و چه گروه و حزب و چه افراد، اگر از بصيرت و عمق­نگري و دورانديشي و شناخت كامل نسبت به موضوعات مختلف حوزه سياسي، اقتصادي و فرهنگي برخوردار نباشند موجب مغلوب شدن در برابر دشمن خواهند شد.

شناخت اوضاع و پديده­هاي سياسي مستلزم حضور به موقع در متن حوادث، اقتدار در برخورد روشن و شفاف با حوادث و پديده­هاي سياسي مي­شود.

اميرالمومنين علي(ع) مي­فرمايد: «العالم بزمانه لاتهجم عليه اللوابس» كساني كه عالم به زمان هستند و اوضاع زمان خود را مي­شناسند، دچار اشتباه وگمراهي در انتخاب راه و مسير نمي­شوند. درست ديدن، درست سنجيدن، درست محاسبه كردن، درست تشخيص دادن، قضاياي اصلي را با فرعي اشتباه نگرفتن حوادث بزرگ را كوچك نشمردن همه حاكي از شناخت است.

 

ورود به ميدان و حضور در صحنه

ورود به ميدان و صحنه تقابل با دشمن و مبارزه با جبهه و صف­آرايي پديد آمده توسط مخالفان، مبتني متكي بر دو عامل قبل است، اگر انسان تكليف­گرا نباشد و در قبال پاسداري از دين و آرمان و وطن و استقلال و عزت خود احساس وظيفه و تكليف نكند و اوضاع را درست نشناسد و صف­آرايي دشمن و دوست را تشخيص ندهد، چگونه مي­تواند وارد ميدان شود.

ورود به ميدان يعني آماده رزم و مقاومت و تحمل مشكلات و سختي­ها و حتي شهادت و گلوله را داشتن.

ورود به ميدان نيازمند فداكاري و ايثار و از خود­گذشتگي است.

ورود به ميدان محتاج به انگيزه عميق معنوي و الهي است.

ورود به ميدان به شهامت و شجاعت و جسارت و عزم و اراده قوي نياز دارد.

تا وقتي كه به خط مقدم مبارزه و جنگ با دشمن نرفته­اي ممكن است خطري انسان را تهديد نكند، ولي در خط مقدم و مبارزه جاي سهل­انگاري و خواب و غفلت و از سنگر بيرون آمدن و سستي وتنبلي و... نيست.

ملتي كه براي رسيدن به اهداف بلند و آرماني­اش وارد ميدان مبارزه با دشمن مي­شود بايد بتواند هزينه اين حركت و همت را بپردازد.

رهبر فرزانه انقلاب مي­فرمايند:

بايد بيدار باشيم، همه بايد بيدار باشند، نمي­خواهيم و نبايد بالش نرم زير سرمان بگذاريم، براي خودمان لالايي بخوانيم، هي بگوييم دشمن شكست خورد، دشمن ضعيف است، ما قوي هستيم، اين نبايد ما را به خواب ببرد ما بايد بيدار باشيم، همان طور كه اميرالمومنين فرمود:

«وان اخا الحرب الارقا و من نام لم ينم عنه» وقتي درگيري داريد، بايد بيدار باشيد.

امروز كه ما با دشمن درگيري سياسي و امنيتي واقتصادي و فرهنگي و نظامي داريم، بايد همه-مان بيدار باشيم، جوان و پير فرق نمي­كند، روحانيت و دانشگاهي و مسئول و غيرمسئول همه بايد بيدار باشند، خدمت كنند، يكپارچگي را حفظ كنند، دشمن را طرد و اقدامات او را خنثي سازند.

اين عوامل ابزار غلبه ملت ما بر دشمن است و بايد اين ابزارها را مرتب حفظ و در دست داشته و زنده نگهدارد تا امكان غلبه دشمن پديد نيايد. انشاءالله

سر مقاله شماره 692 هفته نامه شما
فجر انقلاب اسلامي در منطقه

سردبير: حمیدرضا ترقی

در آستانه سي و دومين سالگرد انقلاب اسلامي ايران جرقه انقلاب اسلامي در كشورهاي اسلامي منطقه نمودار شده است. طرح خاورميانه بزرگ آمريكا و پروژه انقلابهاي مخملي در منطقه كه همگي به منظور تحكيم پايگاه و توسعه هژموني آمريكا و صهيونيسم به اجرا در آمده و دنبال مي­شد و ميلياردها دلار سرمايه آمريكا را به خود اختصاص داده است، امروز نتيجه عكس داده استكبار جهاني را با چالش جدي­اي روبرو ساخته است.

پروژه انقلاب اسلامي ايران كه با ميلياردها دلار سرمايه­گذاري مالي و حيثيتي آمريكا و غرب دنبال شد اكنون به پروژه نفرت ملتهاي منطقه از آمريكا و نفوذ انقلاب اسلامي در منطقه تبديل شده.

عراقي كه بازيچه آمريكا و غرب و شرق قرار گرفت تا نهال تازه پاي انقلاب اسلامي ايران را سرنگون و مانع رشد و پيشرفت آن شود، امروز به كشوري همگرا با ايران تبديل شده كه نفوذ جمهوري اسلامي در آن غير قابل انكار است.

تركيه كه سالها زير سلطه ارتش لائيك اجازه نفس كشيدن به مسلمانان نمي­داد، امروز به كشوري همگرا با ايران تبديل شده كه رئيس جمهورش در مراسم عاشوراي مسلمانان با حضور نماينده رهبري از ايران شركت مي­كند و به بزرگترين شريك ايران در مسايل سياسي منطقه تبديل شده.

مردم تونس با فراري دادن ديكتاتور اسلام­ستيز حاكم بر كشورشان پس از 21 سال از انقلاب اسلامي الگو گرفته و مسير انقلاب اسلامي خود را دنبال مي­كنند و قدم به قدم حاميان و پشتيبانان حكومت ديكتاتور قبل را وادار به عقب نشيني مي­كنند.

مردم مصر كه سي سال است از ظلم و تعدي و خفقان حاكمان مصر به تنگ آمده و در انتخابات اخير نيز شاهد ضايع شدن حقشان بودند و خيانت سران مصر به جهان اسلام وملت مظلوم فلسطين و غزه را مشاهده مي­كنند، دست به قيام و مبارزه عليه رژيم مصر زده­اند.

مردم يمن نيز كه سالها ظلم و ستم حكومت ظالم يمن عليه شيعيان زيدي را تحمل كرده­اند به مبارزه سياسي با رژيم آن كشور دست زده­اند.

مردم الجزاير نيز با تظاهرات و تجمعات گوناگون اعتراض خود را به رژيم الجزاير ابراز مي­كنند.

مردم مسلمان آذربايجان كه چندين ماه است با حمايت سران احزاب اسلامي خود در برابر اسلام­­ستيزي دولت آذربايجان سر به اعتراض برداشته­اند دولت را وادار به عقب­نشيني كرده و خواستار آزادي حجاب زنان و دختران مسلمان شده­اند.

فتنه پديد آمده در لبنان بدست آمريكا و صهيونيسم با هوشياري حزب­الله مهار و شكست خورد و توطئه­ آمريكايي، صهيونيستي آنان براي اخلال در نظم و آرامش لبنان به زودي خنثي خواهد شد و دولت وحدت ملي نجيب ميقاتي حربه را از دست آمريكا و غرب براي به هم ريختن وضع لبنان خواهد گرفت.

اين نمونه­هاي فوق­الاشاره نشان مي­دهد كه فجر انقلاب اسلامي در منطقه در حال رخ­نمايي است. امروز دموكراسي­خواهي در كشورهاي منطقه به نفع اسلام و انقلاب اسلامي تمام خواهد شد و هر جا آمريكا و غرب اجازه بدهند مردم خود بر سرنوشت كشورشان مسلط باشند آن وقت خواهند فهميد كه گرايش مردم به چه سمتي است.

به همين خاطر است كه با اجراي دموكراسي در كشورهاي منطقه اوضاع به نفع اسلام تغيير خواهد كرد.

اينك بايد اذعان داشت كه بحران­زايي­هاي آمريكا و غرب در منطقه به عكس نتيجه داده و كشورها يكي پس از ديگري از آمريكا و غرب دورتر مي­شوند و خواستار استقلال و عدم وابستگي به غرب مي­شوند.

در اين شرايط توجه به چند نكته براي مسئولان و مردم ايران لازم است.

1-   مسئولاني كه بدون نگاه جهاني به مسايل منطقه سعي بر تشديد اختلافات و تضعيف نظام اجرايي كشور و دو گانگي قدرت دارند، بدانند كه با اين اقدام خود به چه الگويي براي جهان اسلام آسيب مي­رسانند، وقتي در نظام و جامعه نمونه اسلامي منطقه كه الگوي معنوي ملتهاي اسلامي شده دو سال دعواي بي اساس بر سر انتخابات كش داده شود و خواص كشور باز هم بدون توجه به قانون و فصل­الخطابي رهبري بر نظرات متناقض خود پافشاري كنند و نگذارند كشور به سوي آرامش و پيشرفت با شتاب لازم حركت كند چطور انتظار الگوپذيري از ديگر ملتها بايد داشت؟

2-      دولتمردان خدمتگزار كشور بايد با همت و كار مضاعف گامهاي توسعه و رشد را در مسير تحقق عدالت و الگوي اسلامي ايراني پيشرفت بردارند و فارغ  از دعواهاي جناحي و نفساني عده­اي بي بصيرت و حسود سياسي، به ملتهاي اسلامي منطقه اثبات كنند كه الگوگيري از جمهوري اسلامي و ملت ايران راه نجات آنهاست.

3-      مردم عزيز ايران كه امروز تجربه انقلاب و مبارزات خود را در آئينه حوادث كشورهاي منطقه مي­بينند و ياد و خاطره روزهاي انقلاب و فجر پيروزيشان را زنده مي­كند، بر نعمت عظماي جمهوري اسلامي شكرگزار باشند و ببينند كه نقش رهبري خردمندانه سياسي  و ديني در انقلاب اسلامي ايران چقدر در انقلاب­ها و قيام­هاي مردمي ملتهاي امروز خالي است و اگر ملتهاي اسلامي منطقه نتوانند فقدان رهبري در مبارزات خود را حل كنند چه آسيبي خواهند ديد؟

شرحي بر حديث ولايت

شجره طيبه انقلاب اسلامي
حمیدرضا ترقی 

در آستانه سي و دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و دهه مبارك فجر مناسب ديديم عنوان فوق را در كلام رهبر فرزانه انقلاب اسلامي مورد دقت قرار داده و از زاويه شجره طيبه دانستن و توصيف كردن انقلاب آن را مورد بررسي قرار دهيم.

انقلاب مولود اسلام بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در سال 69 فرمودند:

«راز بزرگ در اعتلاي امروزين اسلام و بيداري عمومي مسلمين اين بود كه در كانون اين حركت، يعني ايران اسلامي مولود مبارك انقلاب بارديگر از شجره طيبه اسلام بوجود آمد و محصول آن يعني جمهوري اسلامي با بنيه­ي مستحكمي كه از ايمان اسلامي، رهبر و ملت يافته بود، در راه و جهت درست، پايدار ماند و وسوسه­ي شيطانها و تيغ خشم و كين آنان بر او كارگر نشد و با مظلوميتي قدرتمندانه  وسرافراز چهره منور خود را در برابر چشم جهانيان قرار داد و با وجود و بقا و استقامت و صلابت خود مبلغ اسلام شد».

سالها قبل از انقلاب اسلامي در انديشه سياسيون اينگونه جا افتاده بود كه اسلام قادر به انقلاب نيست و ظرفيت انقلاب كردن ندارد. گرفتن سياست از اسلام و عدم سياست­ورزي در بسياري از روحانيت و علما در تاريخ چنين اتهامي را به اسلام وارد ساخته بود، در حالي كه امام همانند اجداد و انقلابيون پيش از خودش مثل مدرس و ميرزاي شيرازي و... تا ائمه بزرگوار انقلابي­گر اسلامي بودند.

بنابر اين وقتي امام اسلام ناب محمدي(ص) را كه همان اسلام انقلابي و آميخته با سياست بود را مطرح كرد و مردم بدنبال او حركت كردند، انقلاب از درون اين اسلام در ايران متولد و جمهوري اسلامي بعنوان محصول آن به جامعه ايراني و جهان عرضه شد.

 

انقلاب اسلامي حجتي براي مسلمانان

رهبر معظم انقلاب اسلامي در 15/11/70 فرمودند: اين انقلاب حجت را بر همه­ي مسلمانان جهان تمام كرد، اين انقلاب و شجره­ي طيبه­ي جمهوري اسلامي در اين سرزمين نشان داد كه اقتدار و هيمنه و خشونت خداوندان زر و زور نمي­تواند بر اراده­ي قاهر ملتهاي برخوردار از آگاهي و صبر و خلوص و فداكاري غلبه كند و در مبارزه­ي ناگريز ميان حركت اسلامي و دشمنان، ثروتمند و مسلح اسلام، پيروزي با اسلام است. البته با رعايت آن شروط از هيچ كس اين عذر پذيرفته نيست كه از ترس خشونت و قدرت دشمن از دفاع از اسلام و تلاش براي حاكميت اسلامي دست بكشد.

اراده ملت ايران كه توسط رهبري امام و بعد از او مقام معظم رهبري مديريت مي­شد زمينه غلبه بر دشمن را در طي سالهاي گذشته فراهم ساخته است، آگاهي و صبر و خلوص و فداكاري ملت ايران ويژگي­هايي است كه اگر ملتهاي مسلمان ديگر جهان در خود پديد آورده و تقويت كنند مي­توانند از آن ظرفيت عظيمي براي غلبه بر دشمن پديد آورند.

حقيقتاً اگر ملتهاي اسلامي امروز كه بيداري اسلامي در آنها موج مي­زند و شاهد تحرك و خروش آنها عليه دولتهاي غاصب و ضد اسلامي هستيم و نمونه­هاي آن را در مصر و تونس و اردن و يمن والجزاير مشاهده مي­كنيم از قدرت پوشالي دشمن نهراسند و به دفاع از اسلام قيام كنند و براي حاكميت اسلام بر كشورشان تلاش نمايند در مبارزه ناگزير امروزشان بر دشمن مسلح پيروز خواهند شد همانطور كه ملت ايران اين حقيقت را اثبات كردند و الگو دارند.

 

بلند كردن پرچم اسلام افتخار ايرانيان است

انقلاب اسلامي موجب شد پرچم اسلام با سربلندي و عزت در اين نقطه از منطقه اسلامي بلند شود و به اسلام و مسلمين عزت و عظمت بخشيده و موجب اعتلاي اسلام گردد. انقلاب اسلامي به ملتهاي اسلامي حياتي دوباره بخشيد و به رگهاي ملتهاي مظلوم فلسطين و لبنان و افغانستان و عراق خون تازه تزريق كرد و اين­ها همه افتخار ملت ايران بود كه به خاطر اسلام و مسلماني كسب كرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در رابطه با اين افتخار در 24/2/88 فرمودند: «ما فرزندان اين آب و خاك بايد افتخار كنيم كه خداي متعال اين شجره طيبه را در سرزمين ما، در دلهاي ما با دست قدرت خود غرس كرد. اين افتخار متعلق به ما ايرانيان است كه توانستيم پرچم اسلام را بلند كنيم كه اين پرچم، پرچم عدالت، پرچم انصاف، پرچم خردورزي، پرچم پيشرفت ملي، پرچم احسان و عدل و داد است، اين پرچم را ايراني­ها بلند كردند».

تكيه رهبري روي نقش ايرانيان در برافراشتن اين پرچم بسيار دقيق و حساب شده است، زيرا اگر ايرانيان انقلاب نمي­كردند و زمينه پيروزي اسلام را فراهم نمي­ساختند و با عنايت خداوند و كمك او پرچم اسلام در منطقه به اهتزاز در نمي­آمد معلوم نبود امروز بر سر مسلمين چه مي­آمد. اگر امروزشاهد آثاري از عدالت و انصاف و پيشرفت در ايران هستيم مرهون اسلام است و مسلمين جهان و منطقه بايد موقعيت امروز و فرداي خود را مرهون انقلاب اسلامي ايران باشند.

 

باز توليد حيات طيبه از شجره طيبه انقلاب اسلامي

رهبر معظم انقلاب اسلامي در تبيين اهداف انقلاب اسلامي و حقيقت اين شجره طيبه در جمع مسئولان و كارگزاران نظام اسلامي در سال 87 فرمودند:

«ما فرقمان با بقيه گروههايي كه در كشورهاي مختلف مي­آيند يك رژيمي را تغيير مي­دهند، بر سر كار مي­آيند و قدرت را بدست مي­گيرند، اين است كه ما آمديم براي اينكه يك جامعه اسلامي بوجود بياوريم، ما آمديم تا حيات طيبه اسلامي را براي كشورمان و براي مردممان باز توليد كنيم آن را تأمين كنيم. چون باز توليد حيات طيبه­ي اسلامي در كشور ما مي­توانست و مي­تواند، همچنان الگويي براي دنياي اسلام شود.

در واقع آمديم براي اينكه دنياي اسلام را متوجه به اين حقيقت و اين شجره طيبه بكنيم، ما براي اين آمديم».

تبيين اهداف انقلاب اسلامي به عنوان شجره طيبه در اين كشور نشان مي­دهد كه ملت ايران و مسئولان و كارگزاران آن وظيفه مهمي بر دوش دارند و آن ايجاد جامعه اسلامي براي تحقق حيات طيبه اسلامي در ايران اسلامي است تا وقتي ملتهاي مسلمان جهان بازتوليد حيات طيبه اسلامي را در ايران اسلامي مشاهده كردند آن را الگوي خود قرار داده و از آن تبعيت نمايند.

بي شك اگر كارگزاران نظام اسلامي هدفي غير از اين را دنبال نمايند از مسير انقلاب منحرف گرديده­اند.

 

مانع تراشي دشمنان در برابر شجره طيبه

اهداف و پيام­هاي مهم انقلاب اسلامي كه از بدو پيروزي توسط امام خميني(ره) اعلام گرديد موجب نگراني جهانخواران عالم شده است و آنان را در مقابل ملت ايران قرار داد. مقام معظم رهبري در رابطه با مانع­تراشي­هاي دشمنان عليه انقلاب اسلامي در 3/3/89 فرمودند:

«اگر امروز روز اول اين رويارويي (با جهانخواران) بود، ممكن بود دل بعضي بلرزد، اما امروز روز اول نيست، سي و يك سال است كه اين رويارويي به شكلهاي مختلف وجود دارد، حمله­ي نظامي، حمله سياسي، محاصره­ي اقتصادي، تهديدهاي گوناگون، سردمداران گوناگون در كشورهاي قدرت طلب آمدند و رفتند. اما ملت ايران ايستاده است. اين بناي مستحكم روز به روز سرافرازتر شده است اين نهال بارور و خدايي، اين شجره­ي طيبه در اين سرزمين مستعد و آماده روز به روز ريشه­دار تر شده است».

آري اين حقيقت بر همه روشن شده است كه امروز توطئه­ها و دسيسه­هاي استكبار و دشمنان انقلاب اسلامي نتوانسته به اين شجره طيبه آسيبي برساند و انقلاب و نظام اسلامي در ميان اين موانع و مشكلات آبديده­تر و پخته­تر و محكم­تر شده است و ثمره و ميوه آن در كشورهاي منطقه و جهان اسلام در حال رسيدن است.

 

يأس پراكني عليه شجره طيبه انقلاب بي فايده است

آخرين نكته مهمي كه بايد در رابطه با شجره طيبه انقلاب اسلامي از نگاه رهبرمعظم انقلاب اسلامي مورد دقت قرار داد، روحيه يأس پراكني عده­اي موريانه صفت در جامعه است. معظم له در جمع دانشجويان كشور در 14/6/89 فرمودند؛ يك عده­اي نشسته­اند پاي دل دانشجو و استاد آيه يأس خواندن و يأس پراكني: آقا نمي­شود! آقا نمي­توانيم! آقا فايده­اي ندارد! اينها واقعاً مثل موريانه­اند، موجودات پليد، مخرب و ويرانگرند. كشور با طراوت تمام دارد پيش مي­رود. اين درخت تناور نهالي بود، امروز بحمدالله شجره­ي طيبه شده است. در همه بخش­ها ما داريم پيش مي­رويم. البته چالش هم داريم».

اميد است با اين هدايتهاي رهبر معظم انقلاب اميد و نشاط و طراوت در همه آحاد جامعه افزايش يافته و اين شجره طيبه به زودي به ثمر بنشي ند.

 حديث ولايت- حميدرضا ترقي

موج بيداري اسلامي

رهبر معظم انقلاب اسلامي كه به اعتراف بسياري از شخصيت­هاي سياسي بين­المللي از شناخت عميقي نسبت به تحولات جهان برخوردارند و قدرت تحليل بسيار بالايي نسبت به شرايط جهان و منطقه دارند، در سال گذشته و امسال قبل از تحولات اخير كشورهاي اسلامي شمال آفريقا و خاورميانه پيش­بيني­هايي كردند كه حاكي از درايت و حكمت و دورانديشي اين شخصيت بزرگ و كم شناخته شده است.

معظم له در سال گذشته در جمع تعدادي از مجاهدان فلسطيني فرمودند:

«شكي نيست كه بر اساس حقايقي كه خداي متعال تقدير كرده است، خاورميانه جديد شكل خواهد گرفت و اين خاورميانه، خاورميانه اسلام خواهد بود.»

اين پيش­بيني چنان اميدي را در دل رزمندگان و مجاهدان فلسطيني ايجاد كرد كه نه تنها تحمل رنج محاصره غزه را ممكن ساخته بلكه تلاش آنها را براي دستيابي به راهي براي پيروزي بر استكبار جهاني و صهيونيسم را مضاعف ساخته است.

مفهوم اين پيش­بيني اين است كه طرح­هاي خاورميانه بزرگ و خاورميانه جديدي كه توسط آمريكايي­ها در دوره­هاي مختلف رياست جمهوري آن كشور دنبال شده، شكست خورده و غير قابل پياده شدن است و آنچه رقم خواهد خورد، خاورميانه اسلامي است.

براي تحقق اهداف غرب در خاورميانه بايد:

1-   صلح اعراب و اسرائيل تحقق ­مي­يافت

2-       تشكيل دو دولت اسرائيل و فلسطيني به نتيجه مي­رسيد

3-       حزب الله خلع سلاح مي­شد

4-       دولت عباس جاي دولت قانوني اسماعيل هنيه را مي­گرفت

5-       دولت لبنان در اختيار آمريكا و حافظ منابع اسرائيل مي­شد

6-       دولت سوريه با اسرائيل در رابطه با بلندي­هاي جولان به صلح مي­رسيدند

7-       بين مردم فلسطيني كرانه باختري با غزه اختلاف و شكاف تشديد مي­شد

8-       تفرقه بين كشورهاي اسلامي تشديد مي­گرديد و تروريسم توسط عوامل افراطي سني در مناطق شيعه افزايش مي­يافت

ولي روند سياسي خاورميانه و منطقه با درايت ايران و لبنان و سوريه و مجاهدان فلسطين چيز ديگري شد.

1-   پروژه صلح اعراب و اسرائيل شكست خورد

2-       موافقت با تشكيل دولت فلسطيني مستقل قدري پيش رفت

3-       حزب الله قوي­تر از گذشته در صحنه نظامي و سياسي لبنان حضور دارد

4-       دولت عباس خيانتهايش به ملت فلسطين روز به روز آشكارتر و منفورتر گرديد

5-       دولت لبنان از دست آمريكا خارج شد

6-       اتحاد و همكاري بين ايران و تركيه و عراق و سوريه و لبنان نقشه تفرقه­افكني آمريكا و اسرائيل را به هم ريخت

7-       سوريه با اسرائيل در رابطه با بلندي­هاي جولان به توافق نرسيد

8-       مردم كرانه باختري رود اردن با مردم در محاصره غزه همراه شدند وهمدردي كردند

9-       حوادث تروريستي به وحدت سني و شيعه در جهان اسلام ضربه­اي نزد و همه ماهيت تروريست­ها را شناختند

صدور انقلاب به منطقه

رهبر بزرگوار انقلاب اسلامي در اوايل امسال فرمودند:

امام نهضت (ايران) راجهاني مي­دانست و اين انقلاب را متعلق به همه مسلمانان، اين معنايش اين است كه بوي خوش دمن پديده­ي رحماني بايد در دنيا پراكنده شود، ملتها بفهمند كه وظيفه­شان چيست. ملتهاي مسلمان بدانند كه هويتشان چگونه است و كجاست؟

14/3/89

معظم له با تبيين اين نگاه حضرت امام در مراسم سالگرد امام راحل راه صدور انديشه انقلاب را تشريح و تبيين كردندكه تصور نشود ما دخالتي در مسايل ديگر كشورها مي­كنيم، بلكه همين­قدر كه بوي خوش انقلاب اسلامي به مشام ملتهاي آزاده و بيدار جهان اسلام برسد خود مي­دانند كه چگونه حركت و قيام كنند.

خاورميانه از دست سلطه غرب خارج شده

مقام معظم رهبري در سخنان ديگري در اوايل امسال وضعيت سلطه غرب بر خاورميانه را اينگونه تبيين كردند: اين كمربندي كه اينها بر دور مسايل جهاني كشيده بودند و حيطه­بندي­اي كه كرده بودند، در حساس­ترين نقاط روي زمين يعني خاورميانه اين كمربند پاره شده يا سست شده، حداقلش اين است ولي به نظر من پاره شده و از دستشان در رفته است. 2/4/89

مفهوم اين تحليل معظم له اين است كه طراحي آمريكا براي اينكه بتواند يك كمربند امنيتي دور اسرائيل و عليه ايران بسازد شكست خورده و اين كمربند پاره شده از طرفي اسرائيل در جنگهاي 33 روزه و 22 روزه در برابر لبنان و غزه شكست خورده و آسيب پذير است و از طرف ديگر در مرز مصر و گذرگاه رفح با اسرائيل راه نفوذ بوجود آمده واز طريق سوريه نيز به هيچ توافقي نرسيده­اند و طراحي­هاي محاصره ايران با تغيير كشورهاي اطراف به ضد ايران هم موفق نبوده است بنابر اين خاورميانه از زير سلطه غرب در حال خارج شدن است.

 

موج بيداري اسلامي

آنچه كه محصول و نتيجه اين شرايط در منطقه است اين است كه رهبر فرزانه انقلاب در شهريور ماه امسال بدان اشاره كردند: 25/6/89

«غرب امروز احساس مي­كند كه سلطه قديمي­اش بر دنياي اسلام متزلزل شده يعني اينهايي كه در كشورهاي اسلامي و عربي بي هيچ مانعي مي­تاختند و جلو مي­رفتند، امروز مي­بينند نمي­شود، نمي­توانند اين موج اسلامي آنها را وادار كرده حتي تجديد نظر بخواهند بكنند. آن هم بر ايشان مشكل شده»

از اين تحليل چهار راه بيشتر نمي­گذرد كه ما شاهد تحولات شگرفي در كشورهاي اسلامي منطقه هستيم. تحولاتي كه:

1-   بيانگر اوج تنفر ملتهاي مسلمان از سازش سران كشورهايشان با اسرائيل است

2-       بيانگر اوج تنفر ملتهاي مسلمان از آمريكا به عنوان پشتيبان ديكتاتوري و ظلم و استبداد حكام آن كشورهاست

3-       بيانگر اوج علاقه به ايجاد حكومت اسلامي و اجراي قوانين اسلامي در كشورهاست.

4-       بيانگر موج بيداري اسلامي ملتهاي مصر و اردن و تونس و يمن والجزاير در شرايط كنوني است.

اگر اين موج بيداري تداوم يابد و ملتهاي اسلامي با تقويت ايمان و رهبري مناسبي بتوانند تا سرنگوني حكومتهاي وابسته به آمريكايي خود پيش روند قدم بزرگي در راه تحقق خاورميانه اسلامي برداشته شده است و آنگاه جراحي غده سرطاني اسرائيل كار دشواري نخواهد بود. انشاءالله